Advertisement

Sterlin, Brexit referandumunun ardından düşüşünü üçüncü haftaya taşıyarak, ana para birimleri arasında 2016'nın en kötü performans göstereni oldu. 

Sterlinin Cuma günkü rallisi, haftanın ilk dört gününde yüzde 2.7 kaybının ancak bir kısmını geri alabildi. İngiltere para birimi bu haftaki kayıplarıyla birlikte Arjantin para birimi pesoyu geride bırakarak 31 para birimi arasında 2016'da dolar karşısında en çok değer kaybeden para oldu. Yatırımcılar bu hafta da 23 Haziran'daki referandumun sonucunu sindirmeye devam etti.

Societe Generale'de Londra'da makro-stratejist olan Kit Juckes'e göre, "Brexit belirsizliğinin yatırım ve büyüme üzerinde etkilerinin görülmesiyle Sterlin önemli bir miktar daha düşecek".

Sterlin TSİ 12:45'te dolar karşısında yüzde 0.3 yükselerek 1.2950 dolar seviyesinden işlem gördü. Sterlinin bu haftaki kaybı yüzde 2.4 seviyesindeyken, yıl başından bu yana kaybı yüzde 12'yi geçti. Öte yandan, sterlin euro karşısında yüzde 0.3 yükselerek 0.8548 eurodan işlem gördü.

Çarşamba günü, İngiltere para birimi 31 yılın en düşük seviyesi olan 1.2798'e kadar geriledi. İngiltere'de bazı emlak fonlarının kapanması 2007 finansal krizinin başında konut piyasasında yaşanan sıkıntıları hatırlatmıştı. Cuma günü açıklanan veriye göre, Brexit referandumu öncesinde 30 Haziran 5 Temmuz döneminde yapılan ankete göre, İngiltere Tüketici Güveni son 21 yılın en sert düşüşünü kaydetmişti.