Advertisement

Ramazan Bayramı nedeniyle 2-10 Temmuz tarihleri arasında 9 günlük idari tatil ilan edilince şehir dışına, tatil yörelerine, memleket ziyaretlerine ya da yurtdışına çıkışlarda özellikle İstanbul’da büyük hareketlilik yaşandı. Yaklaşık 15 milyon kişinin yaşadığı İstanbul’da nüfusun üçte birini oluşturan 5 milyon kişi 1 Temmuz Cuma günü mesai bitimiyle şehri terk etmeye başladı. İstanbul’dan Anadolu ve Trakya’ya açılan yollarda yoğun tatil trafiği yaşandı. İstanbul’un en hareketli sokakları, caddeleri, kalabalık meydanları sessizliğe büründü; trafik rahatladı. Tatile gidemeyip İstanbul’da kalanlar parklarda, yollarda, sahil şeridinde şehrin keyfini çıkardı.

OTOGARDA 4 KM’LİK OTOBÜS KUYRUĞU

Tatilin bitmesiyle şehri boşaltan 5 milyon İstanbullu’nun geri dönüşü de gidiş kadar olmasa da yoğundu. Türkiye’nin dört bir köşesinden İstanbul’a gelen yolcu otobüsleri, Bayrampaşa’daki Büyük İstanbul Otogarı girişinde 4 kilometreye varan kuyruk oluşturdu. Kuyruk nedeniyle bazı vatandaşlar, otogara girmeden otobüslerden inerek yol kenarında bekleyen taksilerle evlerine gitti.

1 MİLYON ARAÇ GERİ GELDİ

Uzmanlar, bayram tatiline kendi aracıyla gidenlerin kullandığı yaklaşık 1.2 milyon aracın İstanbul’u terk ettiğini belirtiyor. Buna göre her araçta ortalama 3 yolcunun seyahat ettiği göz önüne alındığında yaklaşık 3.5 milyon İstanbullunun da şehri kendi araçlarıyla terk ettiği ortaya çıkıyor. Bu, 1.2 milyon aracın tatiline devam edenler çıkarıldığında yaklaşık 1 milyonunun tatilin son günü itibarıyla İstanbul’a döndüğünü ifade ediyor.

İSTANBUL’A 13 BİN EK SEFER KONULDU

Toplu taşımacılıkta en büyük yükü ise yine şehirlerarası otobüsler çekti. Ek seferlerle günde 3 bin otobüsün çıktığı Büyük İstanbul Otogarı’ndan her gün yaklaşık 200 bine yakın tatilci otobüsle ayrıldı. TOBB Karayolu Yolcu Taşımacılığı Sektör Meclisi Başkanı Mustafa Yıldırım’ın verdiği bilgiye göre, 10 günlük bayram tatili süresince Türkiye genelinde 40 bin ek sefer yapıldı, 2 milyon fazla yolcu taşındı. Bu ek seferlerin 13 binlik bölümünün İstanbul’a geliş-gidişler için kullanıldığını dile getiren Yıldırım, bayram tatili süresince İstanbul’a geliş-gidişlerde otobüslerle fazladan 700 bine yakın yolcu taşındığını söyledi.

ÖZEL SEKTÖR ERKEN GELDİ SIKINTI OLMADI

Bayram tatilinin idari tatil ilan edilmesi nedeniyle, özel sektörde çalışanlar bayramın son günü itibarıyla İstanbul’a dönmeye başladı. Bu sayede tatilin son günü gidişte yaşanan yoğunluk ciddi ölçüde azalmış oldu. Bunda bayram tatiliyle yıllık izinlerini birleştirdiği için İstanbul’a dönmeyip tatillerine devam edenlerin de payı büyük oldu. Bolu, Gebze ve Çatalca’dan İstanbul’a girişlerde akşam saatlerine kadar ciddi bir trafik oluşmadı.


Serkan Akkoç/Gazete Habertürk