Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

Japonya hisse senetleri, teşvik beklentilerinin etkisiyle yükselişini üçüncü güne taşıyarak Brexit sonrası kayıplarını geri aldı.

Japonya Topix Endeksi, Tokyo saatiyle 12:49'da yüzde 1.5 yükseldi ve 1,305.19 puana gelerek 28 Ağustos'tan bu yana görülen en güçlü üç günlük kazancına hazırlandı. Gösterge, Brexit etkisiyle kaydettiği kayıpları telafi eden küresel hisse senetlerine katıldı. Yen, 2014 yılından beri görülen en sert iki günlük düşüşünün ardından Çarşamba günü yüzde 0.3 yükselerek 104.36 seviyesinden işlem gördü. Başbakan Shinzo Abe, Salı günü teşvik paketinin bu ay içerisinde derlenmesi konusunda ekonomi bakanına talimat verdi.

Hong Kong'da Mirabaud Asia Ltd.'den Andrew Clarke, “Japonya hisseleri ek teşvik spekülasyon ile yükseldi ve geçtiğimiz ayın rekor seviyedeki açığa satışlarını telafi etti” dedi. Clarke, “Yen, şu anda bir miktar güçlü bu sebeple biraz tereddüte neden oluyor” şeklinde devam etti.

Nikkei 225 Endeksi, yüzde 1.3 artarak 16,310.55 puan oldu. Topix Endeksi'nde hacim 30 günlük gün içi ortalamanın yüzde 46 üzerinde seyretti. Beşi dışında 33 sektörün tamamı yükseliş kaydetti.