Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

Dünyanın en büyük varlık yöneticisi BlackRock Inc.'in CEO'su Laurence D. Fink, hisse senetlerindeki yükselişin kısa sürebileceğini ve karlarda artış olmaması durumunda devam etmeyeceğini ifade etti.

Fink, Perşembe günü gerçekleştirilen bir mülakatta “şirket karları beklentinin üzerinde gelmezse, yükselişin kısa ömürlü olacağını düşünüyorum” dedi.

Fink, daha önce CNBC ile gerçekleştirdiği ayrı mülakatta “Şirket karları ardı ardına beş çeyrekte de düşüş kaydetti ve bireysel yatırımcılar hisse senetlerinden çekiliyor” şeklinde görüş bildirmişti. Fink, İngiltere'nin Avrupa Birliği'nden (AB) ayrılma kararının ülkeyi büyük bir ihtimalle resesyona sürükleyeceğini belirtmişti.

2016 yılının başlarında işgücünün yaklaşık yüzde 3 azaltan Fink, Brexit oylamasının küresel büyümeyi zayıflatacağını ve Fed'in bu yıl diğer bir faiz artırımına gitmesinin mümkün görünmediğini söyledi. BlackRock, müşterilerinin hisse senetlerinden çekilerek düşük ücretli tahvillere talep göstermesinin etkisiyle, Perşembe günü ikinci çeyrek gelirlerinde yüzde 3.7'lik düşüş açıklamıştı.