Advertisement

Gelişen ülke para birimleri, Türkiye'deki darbe girişiminin ardından kayıpların bir kısmını geri alırken Borsalar 8 ayın zirvesi yakınlarında tutundu.

Türk Lirası, Cuma günü %5'i aşan sert düşüşün ardından kaybının bir kısmını telafi etti. Güney Afrika randı ve Meksika pesosu toparlanarak sırasıyla %1.4 ve %0.5 yükseldi. Ringit beklenenden iyi gelen ABD perakende satış verisinin ardından 3 haftanın en büyük düşüşünü kaydetti.

Türkiye'deki başarısız darbe girişimi sonrası binlerce ordu mensubu, hakim ve savcı hakkında gözaltı kararı çıktı. Girişim sonrası Merkez Bankasının açıkladığı bir takım önlem, TL'yi destekledi.

Kuala Lumpur'daki Areca Capital'da şef yönetici olan Danny Wong Teck Meng, "Yatırımcılar Türkiye'deki darbe girişiminin bir sefere mahsus bir durum olduğunu ve küresel piyasalarda daha fazla etkisi olmayacağını fiyatlıyor." dedi.

DARBE GİRİŞİMİ SONRASI SERT DÜŞÜŞ

Türk Lirası dolara karşı Cuma günü %4.5 düşüşün ardından %3 yükseldi. Rand %2.4, Meksika pesosu %1.4 ralli yaptı.

Singapur'daki Barclays'de kur ve faiz stratejisti Mitul Kotecha, "Türkiye'deki durum daha fazla belirsizliğe neden olabilir. Hala büyümeye ve güvenliğe olan etkisine dair sorular var." diye konuştu.

MSCI Gelişen Piyasa Para Birimleri Endeksi %0.2 düştü. Bloomberg Dolar Endeksi Cuam günü %0.4 yükseliş sonrası %0.1 arttı.

Ringit %0.8, Güney Kore wonu %0.2, Çin yuanı %0.14 düştü. 10 yıllık Kore tahvik faizi 2 baz puan yükselerek %1.42 oldu.

BORSALAR

MSCI Gelişen Piyasa Endeksi 7 gün artış sonrası %0.1 düştü. Hindistan'da S&P BSE Sensex Endeksi %0.5, Tayvan'da Taiex %0.4, Jakarta Bileşik Endeksi %0.3 yükseldi.

Şanghay Borsası 3 hafta yükselişin ardından %0.1, Hang Seng China Enterprises Endeksi ise %0.2 düştü.