Advertisement

(23:55'te güncellendi)

Şirket karları küresel hisse senetlerinin gidişatını belirlerken, dünya genelinde hisse senetlerinin değerlerine 4.6 trilyon dolar ekleyen üç haftalık rallinin ardındanü, ABD'den Avrupa'ya hisseler düşüş kaydetti.

ABD hisse senetlerinin çoğu, Netflix Inc.'nin yeni abone sayısındaki büyümenin hayal kırıklığı yaratmasının ardından kayıplara öncülük etmesiyle geriledi. Johnson & Johnson'dan gelen sonuçlar Dow Jones Sanayi Endeksi'nin 2013'ten beri en uzun rallisini yapmasına yardımcı oldu.

Avrupa hisse senetleri üç haftanın zirvesinden düşerken, gelişen piyasa hisse senetleri sekiz günlük yükselişini durdurdu. Dolar, ABD konut başlangıçlarının beklentilerden fazla yükselmesinin ardından altı haftanın zirvesine yükselirken, pound kayıplarını genişletti. Ham petrol fiyatları iki ayın düşüğüne geriledi.

Yatırımcılar, Brexit sonrası rallinin ardından şirket karlarının yavaş küresel büyümenin kalıcı olduğuna dair endişeleri yeniden ateşlemesiyle, durum değerlendirmesi yapıyor. IMF, Brexit'in etkilerinin kötüleşebileceğini söyleyerk, bu yıl için büyüme tahminini düşürdü. ABD kar sezonu, JPMorgan & Chase'in tahminleri aşmasıyal pozitif bir başlangıç yaparken, Netflix Inc., dün abone sayısındaki büyümenin üç yılın düşüğüne gerilediğini açıklamasının ardından sert düştü.

Boston'da Mischler Financial Group Inc. uluslararası hisse senedi idari yöneticisi Larry Peruzzi, "Rekor seviyeleri vurduk ve şimdi tedbirli bir ilerleme var." dedi ve "Ekonomik rakamlar ve karlar açıklanmaya devam ediyor fakat kesinlikle yavaş bir işlem ortamı mevcut. Bu; Brexit'in ve her zaman hafif işlemle geçen Temmuz ve Ağustos aylarının bir bileşimi. Ayrıca endeksler ne zaman daha yüksek seviyelere gelse insanlar yeni bir itici güç arar." diye konuştu

- Hisse senetleri

S&P 500, son altı seansta beş defa rekor seviyeye tırmandıktan sonra, New York'ta saat 16:00 itibariyle yüzde 0.1 düştü. Dow Jones yüzde 0.1 yükselerek kazancını, 2013'ten beri en uzun seri olan sekizinci güne taşıdı. 30 hisseli endeks rallide yüzde 3.7 yükseldi ve arka arkaya yedi defa rekor seviyede kapattı. Johnson & Johnson, çeyreklik karının beklentileri aşmasıyla yükseldi ve Goldman Sachs Group Inc., gelirlerinin sıçramasına rağmen hafif düştü. IBM Corp., önemli bir biriminde satışların ilk defa artmasıyla yükseliş kaydetti. Netflix, abone sayısındaki büyümenin hayal kırıklığı yaratmasıyla yüzde 13 düştü.

Stoxx Europe 600 Endeksi, 30 günlük ortalamanın yüzde 33 altında işlem hacminde yüzde 0.4 geriledi. Emtia üreticileri, Rio Tinto'nun yüzde 3.5 düşmesiyle, 19 sektör grubu arasında en kötü performansı sergiledi.

MSCI Gelişen Piyasalar Endeksi, son sekiz seansta yüzde 6.2 yükselerek ve değerlemeleri Mayıs 2015'ten beri en yüksek seviyesine getirdikten sonra, yüzde 0.4 düştü. Rusya hisseleri, Brent petrolün kayıplarını genişletmesiyle bir haftanın düşüğüne geriledi. Güney Afrika hisse senetleri en büyük düşüşleri kaydetti.

- Para Birimleri

Bloomberg Dolar Spot Endeksi yüzde 0.5 yükseldi. Konut verisi, ABD ekonomisinin genişlemeye devam ettiğini göstererek, dünyanın en büyük ekonomisini ayrı bir yere koydu. Amerikan doları, Avustralya doları ve Yeni Zelanda doları, Meksika pesosu ve Güney Afrika randı karşısında yüzde 1'den fazla değer kazandı.

Pound yüzde 1.3 düşerek 1.3082 seviyesine geldi. IMF İngiltere için büyüme tahminini yüzde 2.2'den yüzde 1.3'e düşürmüştü.

Türk lirası, hükümetin darbe girişimi sonrası ülkedeki kurumlardaki temizliği genişletmesinin ardından gelişen piyasalarda en büyük düşüşü kaydederken, merkez bankası faiz düşürdü ve Moody's ülkenin kredi notunun çöpe düşürülebileceğini belirtti. Türkiye p+ara birimi yüzde 2.2 düştü.

- Emtia

Petrol, doların yükselmesiyle ve küresel petrol piyasalarının üretime yönelik tehditlere rağmen rahatça tedarik edilmiş olmasıyla, iki ayın en düşük seviyesinden kapattı. Petrol vadelileri, New York'ta yüzde 1.3 düşerek varil başına 44.65 dolardan kapattı.

Gümüş, Citigroup Inc.'nin yatırımcıların metal için olan talebinin yılın ikinci yarısında azalabileceğini açıklamasının ardından, arka arkaya dördüncü seansta da düştü.

(23:55'te güncellendi)