Advertisement

Türk Silahlı Kuvvetleri'nden yaklaşık 2 sayfalık bir açıklama yapıldı. O açıklamanın altında da Genelkurmay Basın ve Halkla İlişkiler Daire Başkanı Tuğgeneral Ertuğrul Gazi Özkürkçü'nün imzası vardı. O gün neler yaşandı ve bu darbe girişimi nasıl önlendi. Tüm detaylarıyla anlatılıyor.

Öncelikle yapılan vurgu bu girişimin bastırıldığı vurgusu ve 15 Temmuz 2016 akşamı saatlerinde TSK bünyesinde yuvalanan illegal çete mensubu terörist hainlerin Fethullah Terör Örgütü girişimleri 17 Temmuz 2016 günü saat 16.00 itibariyle bütün yurt genelinde tam anlamıyla bastırılmış ve Türk Silahlı Kuvvetleri birlik ve kurumlarının tamamında mutlak kontrol sağlanmıştır, denildi. Her ne kadar bu darbe girişimi Türk Silahlı Kuvvetleri bünyesinde başlatılmış olsa da bunu yapmaya kalkışan hainlerin halkımızın 'Peygamber Ocağı' olarak adlandırdığı Türk Silahlı Kuvvetleri'nin vatanını, milletini, bayrağını seven ezici çoğunluktaki mensuplarıyla kesinlikle hiçbir alakası yoktur, deniliyor.

Darbe girişiminin ilk başladığı yerde neler yaşandı, onlar da tüm ayrıntılarıyla anlatılıyor. 15 Temmuz 2016 saat 16.00 sularında Milli İstihbarat Teşkilatı tarafından verilen bilgi Genelkurmay karargahında, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Salih Zeki Çolak ve Genelkurmay İkinci Başkanı Orgeneral Yaşar Güler'in katılımıyla değerlendirilmiştir ve bu değerlendirmeye bağlı olarak Genelkurmay Başkanı tarafından bazı talimatlar verildi, bazı birimlere görevler verildiği anlatılıyor. Genelkurmay İkinci Başkanı tarafından da Genelkurmay Başkanı'nın emriyle Hava Kuvvetleri Komutanlığı Harekat Merkezi aranmış ve türk Hava Kuvvetleri'ne ait tüm hava araçlarının uçuşlarının durdurulması talimatı verilmiştir, deniliyor.

HT