Advertisement
Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, darbe girişiminin ardından Türkiye'nin kredi notuna ilişkin değerlendirmelerde bulunacağı ifade edilen kredi derecelendirme kuruluşu Moody's'in ve benzeri kuruluşların Türkiye ekonomisinin güçlülüğü noktasında her seferinde yanıldıklarını söyledi.

Hisarcıklıoğlu, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişimine tepki göstermek amacıyla 81 il ve 160 ilçedeki 365 oda ve borsanın ortak bildirisinin okunması amacıyla TOBB Sosyal Tesisleri'nde düzenlenen basın toplantısının ardından gazetecilerine açıklamalarda bulundu.

Moody's'in, darbe girişimi sonrası Türkiye'nin kredi notuna ilişkin değerlendirmelerde bulunacağı yönündeki açıklamaları hatırlatan Hisarcıklıoğlu, analist kuruluşların Türkiye ekonomisinin dinamizmi konusunda birçok kez yanıldıklarını ve bu kez de yanılacaklarını ifade etti.

Söz konusu kuruluşların Türkiye'yi tanımadığını belirten Hisarcıklıoğlu, şunları kaydetti:

"Bu kuruluşlar Türkiye ekonomisinin, gerek özel sektörünün, gerek devletin ekonomik yapısının, maliyesinin güçlülüğü noktasında her seferinde yanılmışlardır. Ben bu derecelendirme kuruluşlarına şunu söylemek istiyorum; 2008 krizi sonrasında hiçbir bedel ödemeyen bu değerlendirme kuruluşlarının bugün yanıldıklarının hiç bedeli olmayacak mı? diye sormak istiyorum. Aslında Türk demokrasisi, 15-16 Temmuz'da Meclis'iyle beraber büyük bir sınav vermiştir, hala da vermeye devam ediyor. Bu birliktelik, demokrasi mutabakatının aslında Türk ekonomisi üzerinde çok büyük bir pozitif etki yaratacağına inanıyorum ve bu değerlendirme yapmaya çalışan kuruluşların da sonuçları itibarıyla yanılacaklarına inanıyorum."
 
AA