Advertisement

Petrol, ABD petrol stoklarının geçen hafta düştüğünü ve küresel arz fazlasının gevşediğini gösteren özel sektör verisinin ardından, kayıplarını varil başına 45 dolar civarında durdurdu.

Vadeli petrol kontratları New York'ta, Salı günü yüzde 1.3 düştükten sonra, fazla değişmedi. Sektörün fonladığı Amerikan Petrol Enstitüsü verilerine göre, ABD petrol stokları geçen hafta 2.3 milyon varil düştü. Öte yandan, Çarşamba günü açıklanacak olan resmi petrol stok verisinin düşüşünü dokuzuncu haftaya taşıması ve 5 yıllık ortalamasının 100 milyon varil üzerinde seyretmeye devam etmesi bekleniyor.

Petrol, Şubat ayında 12 yılın en düşük seviyesine düşmesinin ardından, arz kesntileri ve ABD'de üretimin düşmesinin küresel arz fazlasını azaltması ile birlikte iki katın üzerinde değer kazandıktan sonra, Haziran ayının başlarından bu yana 44 dolar ile 52 doalr arasında seyretti. Pioneer Natural Resources CEO'su Scott Sheffield'e göre, fiyatlar gelecek yıl 60 dolara sıçramalı ve aktif sondaj kuyusu sayısındaki artışı hızlanmalı.

Sydney'de CMC Markets baş analisti Ric Spooner, "Stoklar, mevsimsel talebin bir sonucu olarak, azalıyor, ancak bu azalma yüksek seviyelerden başladı," dedi ve "Petrol bir bant içinde yatay seyrediyor. Kısa vadede, durumu değiştirecek bir katalizör olmamasından dolayı, fiyatların düşme riski var" şeklinde görüş bildirdi.

Çarşamba günü vadesi dolacak olan Ağustos vadeli Batı Teksas petrolü (WTI), Nymex piyasasında, 4 sent düşerek varil başına 44.61 dolara indi. Fiyatlar Salı günü 59 sent düşerek 44.65 dolardan kapandı. Daha aktif işlem gören Eylül kontratı 1 sent yükselerek, Hong Kong saati ile 10:02'de 45.46 dolara çıktı. Toplam işlem hacmi 100 günlük ortalamanın yüzde 55 altındaydı.

Eylül vadeli Brent petrolü, Londra merkezli ICE Futures Europe piyasasında, 1 sent yükselerek varil başına 46.67 dolara çıktı. Kontrat Salı günü yüzde 0.6 düşüşle 46.66 dolardan kapandı. Küresel gösterge Brent petrolü, Eylül vadeli WTI'a kıyasla 1.21 dolar primliişlem gördü.