Advertisement

Fed politika yapıcılarının bu haftaki toplantısında, bir sonraki faiz hamlesinin zamanlaması konusunda net bir sinyal gelmesi beklenmese de faiz artırımlarıyla ilgili tartışmanın yoğunlaşması bekleniyor.

FOMC'nin 2 gün sürecek toplantısının ardından Washington'da Çarşamba günü saat (yerel saat ile) 14'te bir açıklama yapılması bekleniyor. Toplantıda Haziran ortasındaki toplantıdan bu yana daha olumlu haberlerin geldiği onay görebilir. Ancak, son toplantıdan bu yana gerçekleşmelerin, bir faiz artırımının pek yakında olduğu yönünde bir açıklama yapılması için yetersiz olduğu belirtilebilir. Temmuz toplantısının ardından Fed Başkanı Janet Yellen, ek ipuçları arayabileceğimiz bir basın toplantısı düzenlemeyecek.

Geçtiğimiz ay, FOMC, oldukça zayıf gelen Mayıs ayı istihdam raporuna bağlı olarak ve Brexit referandumunun yarattığı belirisizlik sebebiyle, politika faizini 0.25 ila 0.50 aralığında sabit tutma kararını oy birliğiyle almıştı. 

Ancak şimdi, istihdam verisinde güçlü toparlanma ve İngiltere'nin Brexit kararına rağmen hisse senedi piyasalarının rekor yüksek seviyeleri test etmesiyle, faiz artışını savunan seslerin tekrar yükselmesi beklenebilir.

Johns Hopkins Üniversitesi'nde ekonomi profesörü, aynı zamanda eski bir Fed ekonomisti olan Jonathan Wright'a göre, "Bu toplantı çok tartışmalı geçebilir. Büyük fikir ayrılıkları var." dedi.

Görüş farklılıkları

Wright'a göre, FOMC, faiz oranlarının ABD büyümesinin ivmesini yansıtacak şekilde bu yıl artırılması gerektiğini (ve hatta belki de birden fazla kez artırılması gerektiğini) düşünenler ile risk yönetimi değerlendirmelerinin daha ihtiyatlı bir yaklaşımı dikte ettiğini ve "nötr" faiz oranlarının oldukça düşük olduğunu düşünenler şeklinde ikiye ayrılıyor.

Nötr faiz oranı, ekonominin ne büyüdüğü ne yavaşladığı seviye olarak açıklanabilir. FOMC, Haziran toplantısında uzun vadeli faizlerin yüzde 3'e geleceğini tahmin ederek daha önceki yüzde 3.75 seviyesindeki tahminini düşürmüş oldu.

Wright, Kansas City Fed Başkanı Esther George'nin, Mart ve Nisan'da faizlerin sabit tutulmasına karşı çıkmasının ardından Haziran'da sabit tutma kararını desteklemesinden sonra, Temmuz'da faiz artırımını desteklemeye devam edeceğini düşünüyor.

FOMC'de, faiz artırımının zamanının geldiği konusunda George'u destekleyecekler olabilir. 12 bölgesel Fed Başkanı'ndan 6'sı 14-15 Haziran FOMC toplantısı öncesinde politika faizinin artırılması konusunda oy kullandı. Faiz artırımı yönünde yönünde oy kullananlar arasında St. Louis, Boston ve Cleveland Fed başkanları da bulunuyor. Bu başkanların tümü 2016'da politika konusunda oy hakkına sahip.

Açıklamada neler değişebilir ?

New York'ta Standard Chartered Bank kıdemli ABD ekonomisti Thomas Costerg'e göre, FOMC'nin toplantı sonrası yapacağı açıklamada revizyona en açık olan kısım ilk paragraf olacak.

Haziran toplantısında, "işgücü piyasasında gelişim hızı yavaşladı" ve "istihdam kazanımları azaldı" gibi ifadeler yer aldı, ancak bu açıklamalar 8 Temmuzdaki tarım dışı istihdam verisi öncesinde yapıldı. 8 Temmuz'daki istihdam raporu ABD'de işverenlerin 287 bin yeni çalışan istihdam ettiğini gösterdi. Mayıs'ta net istihdam 11 bin düzeyinde kalmıştı.

Costerg'e göre, "Açıklama, güçlü perakende satışlar ve istihdam artışı sonrasında büyümeyi daha iyi tasvir edecektir" dedi.