Advertisement

Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) Fetullahçı Terör Örgütü'ne (FETÖ) yakınlığı nedeniyle VİA Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı AŞ'nin (GYO) paylarını Borsa kotundan çıkardı.

Mayıs ayında 13,60 lira pay başı bedelle halka açılan VİA GYO, SPK tarafından Sermaye Piyasası Kanunu kapsamından ve buna bağlı olarak da borsa kotundan çıkarılmasına karar verdi.

AA muhabirinin SPK ve Borsa İstanbul'a yakın kaynaklardan edindiği bilgilere göre Kurul, Sermaye Piyasası Kanunu kapsamındaki tüm şirketleri FETÖ'yle ilişkileri anlamında bir taramadan geçiriyor. Yetkililer, bu anlamda VİA GYO'nun kanun kapsamından çıkarıldığını, başka şirketlerde de benzer durumların tespit edilmesi durumunda, Kurulun gerekli müdahaleleri yapmaktan kaçınmayacağını ifade ediliyor.

SPK dün yayımladığı haftalık bültende, Sermaye Piyasası Kanunu’nun 96. maddesinin verdiği yetkiye dayanarak, kanunun 1. maddesi, 33. maddesinin beşinci fıkrası ve 128. maddesinin birinci fıkrasının (a) bendi kapsamında VİA Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı AŞ’nin gayrimenkul yatırım ortaklığı statüsünün sona erdirilerek kanun kapsamından ve buna bağlı olarak şirket paylarının da borsa kotundan çıkarılmasına karar verdiğini bildirdi.

Şirket paylarının mevcut durumda Borsa’da halka arz fiyatının (13,60 TL) ve geri alım garantisi verilen fiyatın (14,00 TL) altında işlem gördüğü, 26 Temmuz 2016 tarihinde Borsa kapanış fiyatının da 12,40 TL olduğu ve çok sığ bir piyasasının bulunduğuna dikkati çeken SPK, bu değerlendirmeler ışığında yatırımcı menfaatine olacak şekilde; pay sahiplerine paylarını 14,00 TL bedelle şirkete satma hakkının olduğu kaydedildi.

Şirket, mayıs ayındaki halka arzında yatırımcılara 17 Ağustos 2016 tarihine kadar "geri alım garantisi" vermişti. SPK aldığı karar ile sadece halka arzdan pay alanların değil 26 Temmuz'a kadar Borsada alım gerçekleştiren yatırımcıların paylarının da şirket tarafından geri alınması kararını verdi.

Borsa İstanbul da bu sabah yaptığı duyuruda SPK kararı ile VİA Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı AŞ'nin paylarının Borsa kotundan çıkarıldığını bildirmişti.

AA