Advertisement

Türkiye Sermaye Piyasaları Birliği (TSPB) Başkanı İlhami Koç, "Sermaye piyasalarının demokrasi ve hukuk düzeni içinde var olabileceğini unutmamamız gerekiyor." dedi.

Birlik'ten yapılan açıklamada görüşlerine yer verilen Koç, Türkiye'de yaşanan son olayları ve sermaye piyasaları açısından etkilerini değerlendirdi.

Sermaye piyasalarının büyümesi için farklı platformlarda neler yapabileceğini konuşup tartıştıklarını dile getiren Koç, "Her dönemin kendine özgü gündemleri, sorunları ve çözümleri oluyor. Ancak, hepsinden önemlisi, sermaye piyasalarının demokrasi ve hukuk düzeni içinde var olabileceğini unutmamamız gerekiyor. Bu nedenle, bir öncelikler sıralaması yapmamız gerekirse, geçtiğimiz günlerde anayasal düzene karşı yapılan hukuk dışı girişime milletçe birlik halinde karşı durulmasını her şeyin başına yerleştirmemiz gerekiyor." ifadelerini kullandı.

Koç, son dönemde sermaye piyasalarındaki yeniliklere ilişkin şunları kaydetti:

"Bu olağanüstü dönem, piyasalarımızda volatiliteyi artırdıysa da olumsuzluğun kısa sürede atlatılarak normalleşmeye geçmekte olduğumuzu söyleyebiliriz. Sermaye Piyasası Kurulunun almış olduğu bir kararla, halka açık ve Borsada işlem gören paylarının geri alım işlemlerinde kolaylıklar sağlaması bu konuda önemli bir etki yarattı. Kurul, 21 Temmuz tarihinde bir duyuru yayınlayarak, halka açık ortaklıkların borsada işlem gören paylarının geri alımını herhangi bir limit söz konusu olmaksızın gerçekleştirebilmelerini uygun gördü. Temmuz sonu itibariyle de 35’i aşkın şirket kendi paylarında geri alım yapacaklarına ilişkin özel durum açıklaması yaptı."

AA