Advertisement

Bloomberg HT'deki Akıllı Para programına konuk olan Perform Portföy Yönetim Kurulu Başkanı Cem Yalçınkaya Türkiye piyasalarının pozitif ayrışmak için birçok nedeni olduğunu ve kurda yeni bir rekor beklemediğini söyledi.

Global rüzgarın çok kuvvetli estiğini söyleyen Yalçınkaya, "Darbe girişimiyle kurun 3.0950'ye gittiğini gördük. Altta 2.77 - yukarıda 3.09 arasında büyük bir bant var. Ve bu banttaki hareket neredeyse 1 yıla yaklaşıyor...Volatilite yaşadık ama bu bantta kalmaya devam ettik çünkü rüzgar gelişen ülkelerin lehine esiyor..Bence Türkiye'yi pozitif ayrıştıracak birçok neden var." diye konuştu.

"MOODY'S NOT İNDİRSE BİLE 3.09'U BEKLEMİYORUM"

Kredi derecelendirme kuruluşu Moody's'ten not indirimi gelse bile kurun 3.09'a gitmeyeceğini söyleyen Yalçınkaya "Türkiye'de enflasyon dışında makro dengelerine baktığımızda kurda daha yukarıyı beklemiyorum" diye konuştu.

Yalçınkaya kurdaki harekette ABD'nin faiz artış hikayesinin de önemli olduğunu ve Fed'den yakında faiz artırımını olası görmediğini söyledi. Yalçınkaya "Fed'in faiz artırımı için şartlar oluşmuyor..Büyüme ve enflasyon yaratmak lazım. Mevcut büyüme, faiz ve enflasyona baktıgımızda dünyada herhangi bir ülkenin faiz artırması kolay değil" yorumunu yaptı.

Noor CM Risk Analisti Işıl Yıldırım ise Bloomberg HT'ye dünkü Türkiye-Rusya görüşmelerinin TL'nin pozitif seyretmesine neden olduğunu ve önümüzdeki günlerde kurda 2.90-2.93'e kadar çekilme beklediklerini söyledi.

Yıldırım ayrıca bu hafta cuma günü ABD'de açıklanacak perakende satış verisinin kurdaki harekette belirleyici olacağını ifade etti.