Advertisement

Hong Kong'da işlem gören Çin hisse senetleri, bankalar ve sigorta şirketleri öncülüğünde yükselerek kazançlarını altıncı güne taşıdı. Takipteki kredilerin miktarının yatay olarak devam ettiğini gösteren veri ve bankaların yüksek kar açıklamaları, hisse senetlerinin yükselişinde etkili oldu.

Hong Kong'da Hang Seng China Enterprises Endeksi yüzde 0.8 artarak 2016 yılının en yüksek kapanışına hazırlandı. New China Life Insurance Co. yedi ayın zirvesine tırmandı. Industrial & Commercial Bank of China Ltd. hisseleri, Çin'deki takipteki kredilerin üç yıllık yükselişin ardından ikinci çeyrekte yüzde 1.75 seviyesinde yatay kaldığını işaret eden gösterge sonrası değer kazandı.

Şanghay'da Huaxi Securities Co. analisti Wei Wei, “Hem küresel çaptaki genişlemeci politikalar hem de Çin ekonomisinin istikrarlı seyri Hong Kong hisseleri destekledi. Hong Kong serbest bir piyasa ve düzenlemeci müdahaleler söz konusu olmuyor, bu nedenle hisse senetleri tüm iyimserliği yansıtabiliyor. Bankacılık hisseleri, istikrarlı karları ve düşük değerlemeleriyle güvenli liman gibiler” dedi.