Advertisement

Dünya Gazetesi'ne konuşan Bankacılık Denetleme ve Düzenleme Kurumu (BDDK) Başkanı Mehmet Ali Akben, bankaların bir 25 baz puan daha faiz indirimi yapabileceğini belirtti.

Akben, bankaların başta bina olmak üzere genel giderlerinden tasarruf yaparak bahsedilen faiz indirimini gerçekleştirebileceğini söyledi.

Akben, “Bankalarımızın çok lüks binaları ve şubeleri var” derken, genel giderlerde yüzde 10 düzeyinde tasarrufun 25 baz puan daha faiz indirimi getirebileceğine işaret etti. 

Akben, konut kredi faizlerinin aylık bazda yüzde 1’in altına gerilemesinin önemli olduğunu, ancak yıllık bazda henüz Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın işaret ettiği yüzde 9 seviyesine gelinemediğini kaydetti.

Geçtiğimiz yıllarda yıllık yüzde 7-8 faiz seviyesinin görüldüğünü hatırlatan Akben, “Bankalarımız genel olarak bir gelir-giderlerine bakabilir. Çok lüks binaları ve şube yerleri var. Genel giderlerinden bir yüzde 10 tasarruf yapsalar faiz de bir 25 baz puanlık daha indirim yaparak aynı kârlılığı elde ediyorlar. Bu komple bir iş” dedi.

Ekonomide kredi ve kredi kartında takside ilişkin düzenlemeler ile ilgili de konuşan Akben,  “Yılbaşından beri bakıldığında mesela tüketici kredilerinde hacmin seyri belli. Konut kredilerinin de ağırlığı belli. Bankalarımız ciroyu artırdıklarında kayıplarını telafi edeceklerdir. Bu indirimlerin ilaç olduğunu düşünüyorum. Ama nihayetinde bizimki temennidir. Bu kararları tek başına veremeyiz. Finansal İstikrar Komitesi’nde konuşulur.” dedi.