Advertisement

(23:15'te güncellendi)

ABD Hazine tahvilleri ralli yaparken, dolar perakende satış verisinin Fed'in bu yıl faiz artırmada aceleci davranmayacağı beklentisini artırmasıyla ABD hisse senetleriyle birlikte düştü. Petrol tırmandı. 

Fed beklentilerine karşılık en hassas tahvil olan, ABD 10 yıllık tahvil faizleri iki haftanın en büyük düşüşünü kaydetti. Faizler doların düşmesiyle kısa bir süre yüzde 1.5'nin altına geriledi.  S&P 500 Endeksi, diğer iki ana endek ile birlikte tüm zamanların zirvesine ulaştıktan sonra düştü. Norveç kronu, petrol fiyatlarının Nisan'dan beri en iyi haftasını geçirmesiyle, petrol ihraç eden ülkelerin para birimlerindeki yükselişe öncülük etti. Altın,değerli matallerdeki kazançları hızlandırdı.

Hisse senetleri ve hazine tahvilleri, Fed'in borçlanma maliyetlerini kademeli artırma yönelişiyle birlikte merkez bankalarının küresel büyümeyi desteklemesine yönelik iyimserlikle bu hafta ralli yaptı. Bugünkü veri ABD perakende satışlarının Temmuz ayında hafif değiştiğini gösterirken, toptan eşya fiyatları beklenmedik bir şekilde bir yılın en büyük düşüşünü kaydetti. Bloomberg'in derlediği veriye göre vadeli işlemler traderları bu yıl için faiz artırım olasılığını yüzde 49'dan yüzde 42'ye çekti.

New York'ta Wells Fargo Securities LLC Döviz stratejisti Eric Viloria, "Perakende satış rakamları beklentileri karşılamadı." dedi ve "Aralık ayında Fed faiz artırımı olasılığının biraz daha düştüğü görünebilir." diye konuştu.

S&P 500 bir ayda dokuzuncu defa rekor seviyeye tırmandıktan sonra yüzde 1 düşerek 2,183.92 seviyesine geriledi. ABD 10 yıl vadeli hazine tahvilleri New York'ta 5 baz puan düşerek yüzde 1.51 seviyesine geldi. Vadeli piyasalar gelecek ayki olası Fed faiz artırımını yüzde 18 olarak fiyatlarken, bu oran geçtiğimiz hafta yüzde 26'ydı. 

Bloomberg Dolar Spot Endeksi yüzde 0.1 düştü. ABD para birimi yüzde 0.7'lik kayıpla 101.23 yen olurken, euro karşısında yüzde 0.2 düşerek 1.1161 seviyesine geldi.

Norveç Kronu haftalık kazancını 2011'den beri en büyüğü olan yüzde 3.6'ya genişletti. Meksika ve Kanada para birimleri de yüzde 2.5 ve yüzde 1.7 yükseldi.

Petrol, New York'ta yüzde 2.3 yükselerek varil başına 44.49 dolara ilerledi ve haftalık rallisini yüzde 6.4'e genişletti. Suudi Arabistan, fiyatların ayı piyasasına girmesinin ardından, gelecek ay yapılacak gayri resmi görüşmelerde piyasayı dengelemek için atılacak adımları konuşmaya hazır olduğunu belirtmişti. 

(23:15'te güncellendi)