Advertisement

Almanya ekonomisi 2. çeyrekte yüzde 0.2 beklentiye karşılık yüzde 0.4 büyüdü. Almanya ekonomik büyümesinin 2. çeyrekte beklenenden az yavaşlaması, Almanya ekonomisinin Brexit kaynaklı zorluklara yeterince dayanıklı olabileceğinin sinyallerini verdi.

Almanya ekonomisi mevsimsel etkilerden arındırılmış olarak Haziran'a kadar geçen 3 aylık dönemde yüzde 0.4 büyüdü. 2. çeyrek büyümesi analist beklentilerinin neredeyse 2 katı seviyede gelirken, 1. çeyrekteki yüzde 0.7 büyümeyi takip etmiş oldu. Almanya ekonomisi bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 1.8 büyüdü.

Rekor düşük seviyedeki işsizlik ve ücretlerdeki artışın yaz aylarında Almanya ekonomisini destekleyeceğini düşünen Bundesbank'a göre bugün açıklanan veri sürpriz değil. Brexit'in ardından bazı büyük Alman firmaları kar beklentilerini olumlu revize ederken, Brexit'in yaratacağı belirsizlik konusunda da uyarılarda bulunmuşlardı. İngiltere Almanya'nın 3. en büyük ticaret ortağı konumunda bulunuyor.

NordLB ekonomisti Jens Kramer, "Şimdilik Almanya ekonomisi Brexit'ten etkilenmeyecek kadar sağlıklı görünüyor. Her şey halihazırda çok güçlü seyreden yurtiçi tüketime dayanıyor, özellikle de özel tüketime." dedi.

Öte yandan, Almanya'da TÜFE Temmuz'da beklentiler dahilinde aylık ve yıllık yüzde 0.4 arttı.