Advertisement

Gelişmekte olan ülke Borsaları 5. haftayı da yükselişle tamamlamaya yöneldi. Borsalardaki yükselişte yatırımcının küresel büyüme görünümüne güvenmesi etkili oldu. Gelişen ülke para birimlerinden oluşan sepet ise düştü.

Borsa ve para birimleri bu hafta Japonya ve İngiltere Merkez Bankalarının politika kararlarının risk iştahını artırmasıyla bir yılın zirvesine yükselmişti. Rizal Commercial Bankingte trader olan  Rafael Palma Gil "Parasal genişleme ve merkez bankalarının genişlemeci duruşu çok fazla likidite yaratıyor, bu da getiri arayan fonların gelişen ülke piyasalarına gitmesine neden oluyor. Petrolde yükseliş petrol ihracatçısı ülkelerin lehine olurken küresel talebin de toparlandığı algısını besliyor." diye konuştu.  

BORSALAR

MSCI Gelişen Piyasalar Endeksi %0.2 yükseldi, endeks 5 Ağustos'tan beri %2.7 değer kazandı. Beşinci haftada da yükselen endeks 7 Mart 2014'ten beri en uzun süreli yükseliş trendine girdi.

Vietnam borsası 13 aydaki en iyi performansı kaydetti. VN Endeksi %0.2 arttı, endeks haftalık bazda %5.5 yükseldi. Hong Kong'ta Hang Seng Endeksi %1.4 yükseldi. Haftalık artışı %4.7 oldu.

Türkiye'de Borsa İstanbul Endeksi ise 5 Ağustos'tan bu yana %3.9 oranında yükseliş kaydetti.

MSCI Gelişen Piyasa Kur Endeksi dün 2015 Temmuz'dan beri zirveyi görmesinin ardından bugün %0.1 düştü. Tayland bahtı %0.2, yuan %0.1 depğer kaybetti Yuan beş günde %0.2 arttı. Rşng,t %0.2 won ise %0.1 oranında düştü.