Advertisement

Çin Merkez Bankası (PBOC) tarafından yapılan açıklamaya göre, Çin'de yuan cinsinden yeni krediler Temmuz'da 463.6 milyar yuan gerçekleşerek, 850 milyar yuan beklentinin altında kaldı.

Çin'de en geniş kapsamlı yeni kredi göstergesi ve kredi büyümesine ilişkin diğer veri beklenenin altında artış göstererek 2 yılın en düşük seviyesinde arttı. Veriler gösteriyor ki Çin'de para politikası yetkilileri eski büyüme araçlarını desteklemekten ziyade finansal riskleri bertaraf etmek konusuyla daha fazla ilgililer.

Çin'de Temmuz ayında Toplam finansman 487.9 milyar yuan (73.4 milyar dolar) olarak gerçekleşirken, Bloomberg'in derlediği ankete katılan ekonomistlerin medyan beklentisi 1 trilyon yuan düzeyindeydi. Yeni yuan cinsi krediler 463.6 milyar yuan ile 850 milyar yuan düzeyindeki beklentinin altında kaldı. Her iki gösterge de Temmuz 2014'ten bu yana en düşük artışı kaydetti. M2 para arzı yüzde 10.2 yükselerek Nisan 2015'ten bu yana en düşük artışı kaydetti.

Çin'de 2. çeyrekte ekonomik büyümenin istikrar kazanmasıyla finansal risklerin önüne geçmek yetkililer açısından giderek daha büyük bir öncelik olmaya başladı. Konut piyasası veya sanayi üretimindeki veriler yüzde 6.5 büyümeyi tehlikeye düşürürse, bu konuya verilen önem tersine dönebilir.

Cuma günü açıklanan diğer verilere göre, Temmuz ayında sanayi üretimi, perakende satışlar ve yatırımların herbirindeki yavaşlama, son dönemde yaşanan istikrarın son buluyor olabileceğini işaret ediyor.

Honk Kong'da BBVA Asya baş ekonomisti Le Xia, "Zayıf yatırım verileri ve gölge bankacılık düzenlemelerinin sertleşmesiyle gelecek aylarda kredi verileri muhtemelen düşük seviyelerde kalacak. Kredi büyümesi daha fazla düşerse PBOC harekete geçebilir" dedi. Le, zayıf kredi verilerinin 3. çeyrekteki büyük aşağı yönlü baskıya işaret ettiğini belirtti.

Nomura Holdings'de Çin baş ekonomisti Zhao Yang, PBOC "Talebi desteklemeye yönelik adımları dengelemeye, reformları desteklemeye ve riskleri kontrol etmeye çalışıyor" dedi.

Cuma günü açıklanan diğer verilerde Çin sanayi üretimi Temmuz'da yıllık bazda yüzde 6 artarken, perakende satışlar geçtiğimiz ay yüzde 10.2 arttı. Sabit sermaye yatırımları yılın ilk 7 ayında yüzde 8.1 artış kaydetti. Her 3 veri de ekonomistlerin beklentilerinin altında kaldı.