Advertisement

Koç Holding'in 2. çeyrek karı 918.1 milyon TL gerçekleşerek, bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 6 yükseldi. Şirket geçen yılın aynı döneminde 862.7 milyon TL kar elde etmişti. 

Bloomberg'in derlediği ankete katılan 7 analistin 810 milyon TL ila 915 milyon TL arasında değişen beklentilerinde piyasa beklentisi 872.3 milyon TL'ydi.

2. çeyrek karı ile birlikte Koç Holding'in ilk 6 aydaki karı 1.43 milyar TL'ye yükseldi. Geçen yılın aynı döneminde şirketin karı 1.32 milyar TL'ydi.

Koç Holding, 2016 yılının ilk yarısında 31,1 milyar TL konsolide ciro, 1,4 milyar TL ana ortaklık payı net dönem karı elde etti.

Koç Holding'den yapılan açıklamaya göre, bu yılın ilk yarısında konsolide bazda toplam 31,1 milyar TL gelir elde eden Holding, 1,4 milyar TL ana ortaklık payı net dönem karı gerçekleştirdi.

Koç Holding Üst Yöneticisi (CEO) Levent Çakıroğlu, Holdingin ilk yarı finansal sonuçlarına ilişkin değerlendirmesinde, "Ülke olarak zorlu günleri geride bıraktık. Siyasi tarihimize kara bir leke olarak geçen darbe girişimiyle Türkiye Cumhuriyeti'nin birlik ve beraberliği hedef alındı. Bu girişim başta halkımızın, devletimizin ve kolluk kuvvetlerimizin demokrasiye olan inancıyla bertaraf edildi. Ülkemiz, yaşanılan bu acı deneyimle önemli bir demokrasi sınavından başarıyla geçti. Bu vesileyle bir kez daha olaylarda yaşamını yitirenlere Allah'tan rahmet, ailelerine sabır, yaralılara acil şifalar diliyorum." dedi.

Bu kabul edilemez darbe girişiminin ardından sürecin normale dönmesi yolunda sağduyu, birlik ve beraberliğin galip geldiğini gururla gördüklerini belirten Çakıroğlu, şunları kaydetti:

"Oluşan dayanışma ortamı toplumsal kalıcı barışın tesisi yolunda büyük bir fırsat penceresi açtı. Bu yolda tüm kesimlerin sorumlulukla hareket etmesi gerektiğine inanıyor, Koç Topluluğu olarak üzerimize düşeni yapmaya hazır olduğumuzu bir kez daha ifade ediyorum. Neredeyse Türkiye Cumhuriyeti ile yaşıt olan topluluğumuz 90 yılda ülkemizin pek çok zorlu dönemine tanıklık etti. Bugüne dek inançla ve bağlılıkla ülkemizin yanında olduk, çalışmaya ve üretmeye devam ettik. Son 5 yılda 30 milyar TL'ye ulaşan yatırımlarımız ülkemize ve onun geleceğine olan inancımızın en önemli göstergesidir. Başta faaliyet gösterdiğimiz coğrafyalar olmak üzere tüm dünyada ülkemizin potansiyelini anlatmayı sürdüreceğiz."

"Yatırımlarımızla büyümeye devam ettik."

Çakıroğlu, Koç Topluluğu şirketlerinin yılın ilk yarısında gösterdikleri performans ile Türkiye ekonomisinde sektörlerinin itici gücü olmayı sürdürdüklerini aktararak, şöyle devam etti:

"2016 yılının ilk yarısı, hem yurt içi hem de yurt dışında politik belirsizliklerin, jeopolitik risklerin ve piyasalardaki dalgalanmanın oldukça yoğun olduğu bir dönemdi. Biz Koç Holding olarak bu dönemde çeşitlendirilmiş portföy yapımız, güçlü ihracatçı şirketlerimiz ve yatırımlarımızla büyümeye devam ettik, ekonomiye ve istihdama katkıda bulunmayı sürdürdük. Bu dönemde şirketlerimizin güçlü operasyonel ve finansal performansları ve sağlam bilançomuz sayesinde S&P tarafından 'yatırım yapılabilir' statümüzü koruduk.

Küresel vizyonumuzla Arçelik'in uluslararası konumunu daha da güçlendirecek önemli bir adım attık. Pakistan'ın lider beyaz eşya şirketini bünyemize katabilmek için satın alma anlaşmasını imzaladık. Son senelerde otomotivde yaptığımız yatırımlar sayesinde 2016 yılında pazara yeni modeller sunduk ve Türkiye otomotiv ihracatındaki büyümenin lokomotifi olduk. Bankacılıkta karlılığımızı büyütürken sermaye yapımız ve likiditemizin güçlenmesi için gerekli adımları attık. Ar-Ge ve inovasyona verdiğimiz önemle teknolojiye yatırım yapmaya devam ettik. Patent Liginde ilk beşin üçünü Koç Topluluğu şirketleri oluşturdu."

"Tüpraş, satışlarını yüzde 12 artırdı."

Levent Çakıroğlu, yılın ilk yarısında Akdeniz piyasasında zayıflayan ürün-fiyat rasyoları neticesinde Tüpraş'ın, net rafineri marjının geçen yıla göre gerilemesine karşın Fuel-Oil Dönüşüm Tesisinin de katkısıyla geçen yılın üzerinde satış gerçekleştirdiğine dikkati çekti.

Tüpraş'ın ilk altı ayda toplam satışlarının geçen yıla göre yüzde 12 artışla 14,5 milyon ton olduğu bilgisini veren Çakıroğlu, güçlü iç talep nedeniyle yurt içi satışları ise yüzde 23 yükseliş gösterdiğini dile getirdi.

Otomotiv şirketlerinin yılın ilk yarısında ticari araç taleplerindeki gerilemeye rağmen güçlü ihracat performanslarıyla hem ciro hem de karlılıklarını artırdığını belirten Çakıroğlu, "Yapılan yatırımlar ve yeni ürünler sayesinde Ford Otosan ve Tofaş sektörün üzerinde bir performans sergileyerek toplam ihracat adetlerini geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre sırasıyla yüzde 17 ve yüzde 53 seviyesinde yükseltti ve satışlarının yaklaşık yüzde 70'ini ihracat oluşturdu.

Bu dönemde şirketlerimiz üretim ve Ar-Ge alanındaki yetkinliklerini uluslararası seviyeye taşıdı. Ford Otosan Türkiye'de sıfırdan geliştirilen ve üretilen ilk ve tek kamyon motoru yeni nesil Ecotorq motorun seri üretimine başlarken, Tofaş fikri ve sınai haklarına sahip olduğu Egea Projesinin Fiat Egea Hatchback ve Fiat Egea Station Wagon'un üretimine başladı." değerlendirmesinde bulundu.

"Arçelik tüm dünyada beyaz eşya pazarındaki konumunu güçlendiriyor."

Arçelik’in 2016 yılının ilk yarısında Avrupa beyaz eşya pazarında pazar payı kazanmaya ve Beko markasıyla adetsel bazda ikinci sırada yer almaya devam ettiğini belirten Çakıroğlu, "Arçelik yılın ilk yarısında güçlü ihracat ve iç talebin etkisiyle toplam cirosunu yüzde 20 artırdı. Yine aynı dönemde global büyüme stratejisi kapsamında Pakistan'ın lider beyaz eşya ve ev aletleri üreticisi Dawlance'ı satın almak için anlaşma imzaladı. Böylelikle Arçelik'in üretim gücünü 7 ülkeye ve 18 tesise çıkaracak çok önemli bir adım attık." ifadelerini kullandı.

Çakıroğlu, Yapı Kredi'nin yılın ilk yarısında karlılığını artırırken sermaye, likidite ve pazar payı konumlarını koruduğunu da vurgulayarak, "Yapı Kredi'nin BDDK konsolide net karı, geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 62'lik artışla 1,55 milyar TL olurken, kümüle ortalama maddi özkaynak karlılığı 433 baz puan artarak yüzde 14 seviyesinde gerçekleşti. Banka sermaye tabanı, güçlü karlılık, etkili sermaye kullanımı ve sermaye benzeri kredinin katkılarıyla güçlendirildi. 2016 yılında da dijital bankacılığa odaklanmaya devam eden Yapı Kredi, mobil başta olmak üzere dijital kanallarla müşteri tabanını genişletmeyi sürdürdü." yorumunda bulundu.

AA