Advertisement

Yıldırım, AK Parti Genel Merkezinin 4. katında hazırlanan 15 Temmuz Şehitleri Köşesinin açılışını yaptı.

"Şehitlerimizin hatırasını yurdun her köşesinde yaşatıyoruz. Bunun kararını aldık. Hepsinin ismi bir yerlere verilecek. Hepsinin ismi ölümsüzleştirilecek çünkü bunu fazlasıyla hak ettiler." ifadesini kullanan Yıldırım, bu konuda çalışmaların devam ettiğini söyledi.

Yıldırım, İstanbulda, Ankarada birer şehitlik yaptıklarını anımsatarak, "Tabii ki onların geride bıraktıkları emanetleri de bizim emanetimizdir. Hükümetimiz gereken her türlü çalışmayı bütün imkanları seferber ederek yapmaktadır. Gerek FETÖ ile gerek bölücü terör örgütü ile mücadelede hayatını kaybeden şehitlerimize Allahtan rahmet diliyorum. Gazilerimize hayırlı sağlıklı ömürler diliyorum. Sizlerin bugün gösterdiğiniz dayanışma ve sahiplenme duygusu bu ülkenin en büyük gücüdür, kaynağıdır, teminatımızdır." dedi.

Açılışta konuşan AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Nükhet Hotar da AK Parti Kütüphanesinde 15 Temmuz şehitleri için bir bölüm oluşturduklarını belirtti.

Hotar, açılışı yapılan köşenin darbelere ilelebet "dur" diyen bir milletin göstergesi olduğunu söyledi.

- Şehit çocuklarıyla birlikte açtı

Başbakan Yıldırım, Merkez Yürütme Kurulu toplantısının ardından AK Parti Genel Merkezinde oluşturulan 15 Temmuz Şehitler Köşesinin bulunduğu salona geldi.

Konuşmasının ardından Yıldırım, "Ya Allah Bismillah" diyerek şehit çocuklarıyla kurdeleyi keserek, köşenin açılışını gerçekleştirdi. Açılış sırasında şehit aileleri duygulu anlar yaşadı.

Daha sonra 15 Temmuz Şehitler Köşesini inceleyen Yıldırım, 15 Temmuz şehitlerinin ailelerine çeşitli hediyeler verdi.

Törende, AK Parti Genel Başkan Yardımcıları, milletvekilleri, partililer ve diğer ilgililer hazır bulundu.

- 15 Temmuz Şehitler Köşesi

AK Parti Genel Merkez Ar-Ge Başkanlığınca oluşturulan köşede, 32 şehide ait 53 özel eşya yer aldı.

15 Temmuz şehitlerinin tamamının isimlerinin bulunduğu köşeyi ziyaret edenler için anı defteri oluşturuldu.

Darbe girişiminde şehit olan polis memuru Hüseyin Kalkanın son nefesinde elinde tuttuğu ve üzerinde kanının bulunduğu Türk bayrağının da sergilendiği köşede, FETÖnün darbe girişimi sırasında Boğaziçi Köprüsünde açılan ateş sonucu şehit edilen Abdullah Tayyip Olçokun milli takım forması ile reklamcı Erol Olçokun tesbih, kalemlik ve kartvizitliği bulunuyor.

TBMMye sıkılan kurşun ve tank parçası, darbe girişiminde şehit olan Kara Kuvvetleri Komutanının koruması Topçu Astsubay Kıdemli Başçavuş Bülent Aydının bordo beresi ile plaketi, FETÖnün darbe girişimi sırasında Ankarada Gölbaşı Özel Harekat Merkezine yapılan saldırıda şehit olan 51 yaşındaki 3. sınıf emniyet müdürü Fikret Metin Öztürkün üniforması ile üniforması, Gölbaşı Özel Harekat Daire Başkanlığına cuntacı askerlerin saldırısında şehit olan Komiser Yardımcısı Gülşah Gülerin elbisesi ve ayakkabısı, gazi Emre Söğütün kamuflajı da köşede sergilenenler arasında yer alıyor.

15 Temmuzdaki darbe girişimi sırasında yaşananları yansıtan fotoğraflar, darbe girişimini anlatan dergiler, 16, 17 ve 18 Temmuz tarihli gazetelerin anasayfaları, küpürleri de bulunuyor.

AA