Advertisement

Şirketten yapılan açıklamaya göre, Türk Telekom Yönetim Kurulu, bugünden geçerli olmak üzere Doany’i CEO-genel müdür olarak atadı.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Türk Telekom Yönetim Kurulu Başkanı Mohammed Hariri, Doany’nin, yönetim kurulu tarafından bugünden geçerli olmak üzere Türk Telekom CEO'su olarak atanmasından mutluluk duyduğunu ifade ederek, Doany'nin, Türk Telekom'u özelleştirmeden sonraki 5 yıl boyunca sabit, mobil, genişbantta ve ayrıca eğlence, BT ve eğitim gibi bilişim ve iletişim teknolojileri alanlarında güçlü performans gösteren bir özel şirketler grubuna dönüştürme yolunda başarılı çalışmalara liderlik ettiğini bildirdi.

Doany'nin daha sonra melek yatırımcı olarak çalışmalarına devam ettiğini ve Türkiye'de girişimciliğe önemli katkılarda bulunduğunu belirten Hariri, şunları kaydetti:

"Dr. Doany'nin, liderliği ve vizyonu ile grubumuzun güçlü mirası üzerine yeni başarılar inşa ederek şirketimizi daha yüksek seviyelere taşıyacağına inanıyorum. Türk Telekom’un dünya standartlarında yenilikçi çözümlerle değer yaratması ve Türkiye’nin dijital dönüşümüne liderlik etmesi hedefleri doğrultusunda önemli başarılara imza atan Rami Aslan'a çok teşekkür ederim. Aslan, son 3 yılda, Türk Telekom’un güçlü dönüşümünü, şirket ve markaların entegrasyonunu başarıyla tamamlayarak ve mobil ve sabit iletişim altyapısına yatırımlar yapılmasına öncülük ederek Türk Telekom’a başarılı bir şekilde liderlik etti."

- Doany, ikinci kez Türk Telekom CEO'su

Verilen bilgiye göre, son 5 yılda bilişim ve iletişim teknolojileri girişim sermayesi alanında yoğunlaşarak BT ve internet şirketleri, yenilenebilir enerji alanında başlangıç aşamasındaki yatırımları yöneten Doany, daha önceki 12 yıl boyunca Saudi Oger Grubu’nda çalıştı. Doany, Oger Telekom Kurucu Üst Yöneticisi ve Türk Telekom CEO'su olarak 5 yıl hizmet verdi.

Oger Grubu'ndaki görev süresi boyunca Türk Telekom’un yüzde 55’lik payının özelleştirme yoluyla satın alınmasını, Borsa İstanbul’a halka arzını, aynı zamanda BT şirketleri ve uluslararası toptan satış operasyonlarının satın alınmasını yöneten Doany, aynı zamanda Güney Afrika’da Cell C’nin tanıtımına kadar satın alma ve başlangıç operasyonlarını yönetti.

Daha önce 14 yıl boyunca telekomünikasyon danışmanlığı sektöründe hizmet veren Doany, Londra’daki Dar Consultants’da Genel Müdürlük görevini yürüttü. Doany, aynı zamanda çeşitli disiplinlerde 3 binden fazla çalışanı olan Dar Al Handasah Consultants’da Genel Müdür ve ortak olarak telekom bölümünü kurup, ulaşım ve ekonomi alanlarında büyümesini destekledi.

Beyrut Amerikan Üniversitesi, Elektronik/İletişim bölümünde 4 yıl boyunca kıdemli öğretim üyeliği de yapan Doany, 1977 yılında Beyrut Amerikan Üniversitesi Elektrik ve Elektronik Mühendisliği’nden mezun oldu. Doany, 1978 yılında İngiltere Bradford Üniversitesi’nden Dijital Elektronik ve iletişim Mühendisliği dalında yüksek lisans derecesi ve 1981 yılında İngiltere Manchester Üniversitesi Bilim ve Teknoloji Enstitüsü’nden İletişim Mühendisliği dalında doktora derecesi aldı.

AA