Advertisement

Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Yönetim Kurulu Üyesi Gazi Murat Şen, gelecek yıl ülkeye 5 milyon Rus turistin gelmesini beklediklerini bildirdi.

Şen, AA muhabirine yaptığı açıklamada, turizm sektöründe 2016'nın iç ve dışta yaşanan olumsuzluklar nedeniyle çok iyi geçmediğini ancak gelecek yıldan umutlu olduklarını ifade etti.

Kültür ve Turizm Bakanlığının da desteğiyle birçok yerde çalışma yaptıklarını belirten Şen, özellikle Avrupa'da güvenilirlik olgusu oluşturularak kaybedilen misafirlerin tekrar kazanılacağına inandıklarını vurguladı.

Şen, Türk turizmi için çok büyük bir pazar olan Avrupa'da, etkin tanıtım yapılması gerektiğine işaret etti.

Türkiye'de bulunan 550 civarındaki 5 yıldızlı otelin, yaklaşık 300 milyon dolarlık bütçeyle ayrı ayrı kendi tanıtımlarını yaptığını anlatan Şen, THY'nin de bütçesiyle tanıtım çalışmaları gerçekleştirdiğini bildirdi. Şen, "Farklı farklı kuruluşlar ayrı tanıtımlar yapıyor. Bunların hep beraber yapılması belki Türkiye'nin tanıtımının çok daha etkin gerçekleştirilmesine vesile olur ve ciddi anlamda yabancı misafirleri tekrar kazanmamızı sağlar." dedi.

"Türkiye'deki hizmet kalitesi başka yerde yok"

Yabancı misafirlerin, Türkiye'deki hizmet kalitesini ve doğal güzelliği, tatil yaptıkları diğer ülkelerde bulamadığını dile getiren Şen, şöyle devam etti:

"Bunların geri dönüşlerini alıyoruz. Türkiye'deki tatilin ne denli önemli, ucuz ve başka yerde bulunamaz olduğunu görüyorlar. 2017, 2018 ve sonraki yıllarda, Türk turizmi geldiği noktayı çok çok üste çıkaracaktır. 2023 yılındaki 50 milyon turist, 50 milyar dolar gelir hedefine ulaşacağımıza eminiz. Bununla ilgili çalışmalarımızı yapıyoruz. Turizmciler de bakanlık da devlet de yapıyor. Mutlaka bunu el birliğiyle gerçekleştireceğiz."

"Rus turistler için herkes el birliğiyle çalışıyor"

Şen, Türkiye ile Rusya arasındaki ilişkilerin düzelmesinin turizmciler için önemini vurguladı.

Eylülde başlayan charter seferleriyle bu yıl 500 bin Rus turistin ağırlanmasının beklendiğini ifade eden Şen, ancak hedeflenen rakamın bu olmadığını bildirdi.

Geçmişte yılda 4,5 milyon Rus turistin ağırlandığını belirten Şen, şunları kaydetti:

"Özellikle bu yıl tatillerini Türkiye'de geçiremeyen Rus misafirlerin de 2017'de tatillerini Türkiye'de geçirmeyi tercih etmesini bekliyoruz. Gelecek yıl Türkiye'de tatilini geçirmek isteyen Rus turist sayısının 5 milyona çıkabileceğini umut ediyoruz. İnşallah bu umutlarımız gerçekleşecek. Bununla ilgili herkes el birliğiyle çalışıyor. Gerek hükümet gerek özel sektör, hiçbir eksiklik yok. Örnek gösterilecek şekilde devletle el ele bu yolda yürüyoruz. Mutlaka ve mutlaka hedeflere ulaşacağız."

AA