Advertisement

Eski Başbakan Yardımcısı ve AK Parti Ankara Milletvekili Ali Babacan, kredi derecelendirme kuruluşu Moody's'in not indirimine ilişkin, "Bunun etkilerinin son derece sınırlı olacağına inanıyorum. Böyle bir ihtimal zaten önemli ölçüde fiyatlandırılmıştı. Kuşkusuz kredi notunun tekrar yükselmesi için ve Türkiye'nin hak ettiği notlara ulaşması için de ayrı bir gayret gerekiyor." dedi.

Babacan, altındağ'daki Cemil Meriç Kültür Merkezinde düzenlenen AK Parti Genişletilmiş İl Danışma Meclisi toplantısında yaptığı konuşmada, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişimini değerlendirdi ve Türkiye'nin dünya aleme sahipsiz olmadığını, ülkenin sahibinin milletin kendisi olduğunu ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde önünün açık olduğunu bir kez daha ispat ettiğini söyledi.

Türkiye'yi hedef alan, çekemeyen, başarısından rahatsız olanların sayısının çok olduğuna işaret eden Babacan, "Şunu bilsinler ki onları kıskandırmaya devam edeceğiz, Türkiye güçlenmeye devam edecek. Türkiye artık kirli oyunlara pabuç verecek ülke değildir." diye konuştu.

Böylesi bir zor dönemde her cephede mücadele verildiğini anlatan Babacan, bu cephelerden birinin de ekonomi olduğunu belirtti.

Ekonominin temellerinin sağlam ve güçlü olduğunu belirten Babacan, ülkenin genç nüfusuyla güçlü bir büyüme dinamiği olduğunu kaydetti. Babacan, "Bu yılki hedefleri belki yakalayamazsak yine de dünya ortalamalarına göre makul bir büyüme oranının bu yıl inşallah yakalayacağız. Bütün bu yaşananlara rağmen bütün bu ülkeye zarar verme teşebbüsüne rağmen inşallah bu yıl makul bir büyüme oranını Türkiye yakalayacaktır." değerlendirmesinde bulundu.

Türkiye'de cari açığın ve dış finansman ihtiyacının olduğunu ancak Türkiye doğruları yaptıktan sonra hiçbir şeyden korkmamak gerektiğini dile getiren Babacan, demokrasiye sahip çıkan halkın, ekonomiye de sahip çıkacağını söyledi.

Darbe teşebbüsünün ardından dünyanın olup biteni tam algılamadığını, ortada bir yanlış algı ve bilgilendirmenin olduğunu anlatan Babacan, Türkiye'nin doğruları yaparken, gerçekleri ve yaptıklarını da dünyaya iyi bir şekilde anlatması gerektiğinini vurguladı.

AA