Advertisement

Euro Bölgesi merkez bankası politika yapıcılarına göre, Avrupa Merkez Bankası (AMB), parasal genişlemeyi (QE) sonlandırmadan önce, muhtemelen tahvil alımlarını kademeli olarak azaltacak (tapering) ve bunu aylık 10 milyar euroluk (11.2 milyar dolar) dilimler şeklinde yapabilir.

Görüşmelerin gizli olmasından dolayı isimlerini vermeyen yetkililer, parasal genişleme programının en erken sona erme tarihi olan Mart 2017'ye altı ay kala, politika yapıcılar arasında son bir ayda, varlık alımlarının azaltılması konusunda gayrıresmi bir konsensüs oluştuğunu kaydettiler. Yetkililer öte yandan, programın aylık 80 milyar euro (90 milyar dolar) olan tam hızda uzatılabileceği seçeneğini de göz ardı etmiiyorlar.

Washington'da Uluslararası Para Fonu'na (IMF) gitmeden önce ara bir toplantı gerçekleştiren Yönetim Konseyi'nin, parasal genişlemenin şu anda programlanan son tarihine dek kadar yalnızca dört toplantısı kalmış durumda. Yetkililerin teşvik paketini değiştirmeme kararının alındığı ve tahvil alımlarının genişletilip genişletilmeyeceği sorusunun yanıtsız birakıldığı 3 Eylül'den bu yana, yatırımcılar pragramın ne zaman ve nasıl sona erdirileceğini merak ediyor.

AMB'den e-posta yoluyla yapılan açıklamada, "Başkan Mario Draghi'nin son basın toplantısında ve Avrupa Parlamentosu'nda yaptığı son konuşmada söylediği üzere, Yönetim Konseyi bu konuları görüşmedi" denildi.

Londra'da Jefferies International Ltd. kıdemli Avrupa ekonomisti Marchel Aleandrovich, "QE Mart 2017'ye kadar devam edecek ve bize göre en muhtemel sonuç, bu tarihin ardından, parasal genişlemenin aylık 80 milyar euro olarak en az 6 ay daha devam etmesi," dedi ve "2017'de daha sonra, AMB parasal genişlemenin azaltılmasını düşünebilir ve programı Mart 2018'de azaltmaya çalışabilir. Ancak bunlar varsayımsal çıkış stratejileri, AMB'nin bir süreliğine uygulayacağı bir şey değil. Nihai olarak, karar enflasyon görünümü tarafından belirlenecek" şeklinde görüş bildirdi.

Draghi, QE'nin Mart 2017'nin sonuna kadar devam edeceğini ve eğer ihtiyaç duyulursa uzatılabileceğini, Yönetim Konseyi'nin, enflasyonun enflasyon hedefi ile uyumlu olma yolunda süregelen bir düzeltme yaptığını görene kadar süreceğini defalarca söyledi.