Advertisement

Federal Açık Piyasa Komitesi'nin (FOMC) Eylül ayı toplantı tutanakları yayınlandı.

Tutanaklara göre, birkaç politika yapıcı, ABD ekonomisinin güçlenmeye devam etmesi halinde, faiz artırımının "göreceli olarak yakın zamanda" artırılmasının garanti edileceğini düşünüyor.

20-21 Eylül'de yapılan ve faizin değiştirilmeme kararının alındığı bu FOMC toplantısının tutanakları, Fed'in faiz artırımının zamanlaması konusunda bölünmüşlüğünü gösterdi.

Fed Eylül ayındaki toplantısında gösterge faizi olan federal fon faizini, üst üste altıncı toplantıda da değiştirmeyerek yüzde 0.25-yüzde 0.50 aralığında bırakmıştı. Aynı toplantıda, 17 katılımcının çoğunluğu bu yıl bir faiz artırımı yapılacağı tahmininde bulundu.

Tutanaklarda, "Birkaç üye, ekonomik gelişmelerin beklendiği gibi güçlü seyretmesi durumunda, federal fonları faizi için hedef aralığını göreceli olarak yakın bir zamanda artırmanın uygun olacağı değerlendirmesinde bulundu" denildi.

17 üyenin katıldığı ve 10 üyenin oy hakkının bulunduğu Eylül ayı toplantısında, hem oy hakkına sahip üyeler ve hem de tüm üyeler, faiz artırımına gitmek için işgücü piyasasının ve enflasyonun ne kadar zaman daha iyileşmesi gerektiği konusunda bölünmüş durumda.

Tutanaklar ayrıca, "Faiz artırımının ya bu toplantıda yapılması ya da işgücü ve enflasyon için biraz daha fazla enformasyon beklenmesi üzerine makul bir tartışmanın yapıldığı da not edildi" dedi.

Tutanakalra göre, birkaç üye, bekleme kararının "kılpayı" olduğunu söyledi.

Tutanaklara göre, kayda değer bir çoğunluk, görünüme ilişkin kısa vadeli risklerin "neredeyse dengeli" olduğunu düşünüyor.

Eylül ayı toplantısında üç üye faiz artırılması yönünde muhalefet etti ve 2011 yılından bu yana ilk kez bu kadar sayıda üye aynı yönde oy kullanarak muhalif kaldı.

Kansas City Fed Başkanı Esther George, Cleveland Fed Başkanı Loretta Mester ve Boston Fed Başkanı Eric Rosengren Eylül toplantısında faiz artırılması gidilmesi yönünde oy kullandı.

Chicago Üniversitesi Booth School of Business ekonomi profesörlerinden ve Fed'in eski guvernörü Randall Krpszner, Bloomberg Televizion'a yaptığı değerlendirmede, "Bu yılın sonuna kadr fai artırımına gidileceği olasılığı çok yüksek," dedi ve "Büyük bir şok olmazsa, sanırım, Aralık ayında faiz artırımı olacak" şeklinde görüş bildirdi.

-Bloomberg News ve Reuters-