TVRadyo

"Rusya'ya sebze-meyve ihracatımız eskisinden daha iyi olacak"

"Rusya

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Genel Müdürü Nazlı, "Rusya'ya yaş sebze ve meyve ihracatında eskiye döneriz, hatta daha iyiye gideceğiz" dedi

13 Ekim 2016 Perşembe, 11:32 Güncelleme: 13 Ekim 2016 Perşembe, 11:33

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Genel Müdürü Ali Recep Nazlı, Türk yaş sebze ve meyve ürünlerinin kalitesine, verimine ve değerine inandıklarını ifade ederek, "Rusyaya yaş sebze ve meyve ihracatında eskiye döneriz, hatta daha iyiye gideceğiz." dedi.

Nazlı, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putinin, 23. Dünya Enerji Kongresi kapsamında birkaç gün önce İstanbula geldiğini ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile yaptığı görüşmenin ardından Türkiyeden ihraç ettikleri bazı yaş meyvelere yönelik kısıtlamaların kaldırılacağını açıkladığını hatırlattı.

Kararın başta sebze-meyve sektörü temsilcileri olmak üzere herkesi mutlu ettiğini dile getiren Nazlı, yasağın 5 kalem üründe kaldırıldığını bildirdi. Nazlı, "Bu 5 kalem portakal, mandalina, kayısı, şeftali ve nektarin grubu ve erik. Bu 5 grupta kaldırıldı. Bunların hepsi de meyve." dedi.

Meyvede hala bazı ürünlerde yasağın devam ettiğini belirten Nazlı, üzüm ve armut gibi kalemlerde de yasağın bir an önce kalkmasını temenni ettiklerini ve bu konuda ümitli olduklarını söyledi.

"Önümüzdeki hafta Rus heyet Türkiyeye gelecek"

Ali Recep Nazlı, şu anda turunçgil ürünlerinin hasadının başladığını hatırlatarak, "Bu çok önemli. Yasağın bu dönemde kalkmasını çok önemsiyoruz. Meyve-sebzedeki ihracatımız genelde yılın son 3 ayında yaygındır. Bu yüzden şu aşamada kalkması çok iyi." dedi.

Rusya tarım ürünleri denetim ajansı Rosselhoznadzordan bir heyeti istişare için Türkiyeye davet ettiklerini, heyetin gelecek hafta Türkiyeye geleceğini ve teknik konuları konuşmaya devam edeceklerini belirten Nazlı, bu toplantılar sonrasında teknik konularla ilgili sorunların da bir an önce hal edileceğini düşündüğünü kaydetti.

"Bugün veya yarın ilk ürün grubu Rusyaya ulaşır"

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Genel Müdürü Nazlı, yasak kalktıktan sonra ihracatın kolay olduğunu ifade ederek, "Bu konuda ihracatçılarımızın ağları çok güçlü. Artık yasağın kalktığını düşünürsek bugün veya yarın ilk ürün grubu Rusyaya ulaşır." dedi.

Gıda güvenilirliği, pestisit ve diğer konularla ilgili herhangi bir eksikleri olmadığını ve çalışmalarına devam ettiklerini belirten Nazlı, bu konuda Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelikin çok ciddi talimatları olduğunu, bu doğrultuda hareket ettiklerini ve çalışmalarını sürdürdüklerini kaydetti.

Nazlı, aslında bütün sebze-meyve ürünlerinde kısıtlamaların kaldırılmasını beklediklerini, ancak kalkmadığını, bunun kısa süre içerisinde gerçekleşmesini umduklarını ifade etti.

Rusyada son dönemde seracılık faaliyetlerinin arttığına dikkati çeken Nazlı, şunları kaydetti:

"Biz kendi ürünlerimizin kalitesine, verimine, değerine inanıyoruz. Dolayısıyla başkası tabii ki üretecek. Üretme diyemeyiz. Bizim isteğimiz beraber yarışmak. Hangisi iyiyse tüketici onu alsın. Yani siz pazara gittiğinizde hangisi size güzel geliyorsa onu alın. Biz, Sadece bunu alın diyemeyiz. Biz ürünlerimizin kalitesine inanıyoruz. Rusyaya yaş sebze ve meyve ihracatında eskiye döneriz, hatta daha iyiye gideceğiz."​

AA

ÖNE ÇIKAN HABERLER
PİYASA ÖZET
Son %
BIST 100 95.291 0,43
USD/TRY 6,2984 -1,35
EUR/TRY 7,3682 -1,12
EUR/USD 1,1691 0,21
FAİZ 25,32 0,00
ALTIN/ONS 1.203,15 0,40
BRENT 79,02 -0,01
Yukarı