TVRadyo

Yıldırım: Çiftçinin mazotunun yarısı kendisinden yarısı bizden olacak

Yıldırım: Çiftçinin mazotunun yarısı kendisinden yarısı bizden olacak

Başbakan Binali Yıldırım, "Çiftçinin kullandığı mazotun yarısı kendisinden yarısı bizden olacak" dedi

14 Ekim 2016 Cuma, 15:40 Güncelleme: 14 Ekim 2016 Cuma, 16:26

(Güncellendi 15:52)

İzmir'de ziyaretlerini devam eden Başbakan Binali Yıldırım, Milli Tarım Projesi Lansmanı'nda konuşuyor

Başbakan Binali Yıldırım, "Yarınımızı şimdiden görüp hesap edip ona göre hareket edeceğiz. Çpok şehir hazine değerinde verimli toprağımız var. Sadece elimizde verimli toprak olması yetmez. Alın teri ile sulanmayan toprak bereketini sofraya taşımaz" dedi.

Yıldırım, "Göreve geldiğimizde ilk iş olarak, birçok desteği hayata geçirdik. Biz tarım ve hayvansal üretimlerin sayısını artırdık. Ama ihtiyaçlarda artıyor. Tarımsal yıllık gelirimiz 36 milyar iken şu anda 150 milyar liraya dayanmış. Neredeyse 4 kata yakın bir artış sağlanmış.  İhraç 4 milyarın altında, şu anda 17 milyar dolar... Bunlar yeter mi, yetmez. Türkiye'nin potansiyeli bunun çok daha üstünde bereketi hak ediyor. Bunun çok daha fazlasını yapabilir" şeklinde konuştu. 

Yıldırım, "Sanayileşiyoruz, kentleşiyoruz ama hala 20 milyon vatandaşımız tarımda çalışıyor. yani her 5 kişiden bir tanesi ekerek biçerek geçimini sürdürüyor. 2023 yılınında 150 milyar dolar tarımdan gelir bekliyoruz. Bu hedefe ulaşabilmek için tarımı stratejik sektör kabul ettik. Ve yeni çalışmalar yapmaya başladık" dedi.

Başbakan Binali Yıldırım, "Tarımda havza bazlı üretime destek verilecek. Şimdiki destekler daha bilinçli hale gelecek. Türkiye'deki bütün iller, ilçeler, tek tek masaya yaratıldı. Böylece 941 tane havza ortaya çıktı. Bu havzalarda hangi ürünler yetişir, pamuk, zeytin, arpa nerede yetişir? Hangi ürün daha çok su ister? Bunları belirleyince iş kolaylaşıyor. Mesela buğday ve yem ürünlerine yurdun neresinde yetiştirirseniz, yetiştirin desteği alacaksınız. Havzaya uygun olmayan ürünlere veren destekler kesilecek. O havzada yetişen ürünler için destekler verilecek. Herkes kafasına göre değil havzasına göre ekim yapsın" şeklinde konuştu.

Yıldırım, "Piyasadaki fiyat dalgalanmaları en aza düşürülecek ve maksimum kazançlar esas alınacak. Bunların önüne geçmek için bir sistem geliyor. Destekleme başvuruları basitleştiriliyor. Çiftçiler, bir yıl içerisinde bir kez başvuru yapacak. Çiftçiye ve hayvancılığa 13 milyar liradan fazla destek veriyor. Destek yok deniyor. Destekkler 12 aya ayrılmış, hiçbir işe yaramıyor. Öyle olunca artık bu destekleri yılda iki defa vereceğiz. İlk destek ekim zamanı Nisan - Mayıs gibi, ikinci destek Eylül-Ekim'de hasat zamanı olacak. Söz verdiğimiz gibi gübrede kadeveyi kaldırdık. Bu yüzde 18 ucuzlayacağı anlamına geldi. Tarım Bakanlığı bir çalışma daha yaptı. Şu anda gübre yüzde 23 ucuzladı. Böylece gübrede yüzde 25 indirim sağladık" dedi.

 

ÖNE ÇIKAN HABERLER
PİYASA ÖZET
Son %
BIST 100 97.988 1,94
USD/TRY 6,2907 1,46
EUR/TRY 7,3950 1,11
EUR/USD 1,1749 -0,24
FAİZ 25,40 0,32
ALTIN/ONS 1.200,04 -0,59
BRENT 78,80 0,13
Yukarı