Advertisement

Zorlu Enerji Genel Müdürü Sinan Ak, İran’daki yatırım fırsatlarını değerlendirdiklerini belirterek, “Şu an orada bir 100 megavatlık güneş projesi konuşuyoruz. Aynı zamanda rüzgarda da 50 megavatlık bir kapasite için fırsat kolluyoruz. İranda doğalgazda da 500 veya bin megavatlık bloklar halinde ihaleler yapılıyor, bizim de bu seviyede komşuda bir yatırımımız olabilir." dedi.

Gelecek yatırımlarına ilişkin, AA muhabirine değerlendirmelerde bulunan Ak, İran’ın büyük bir pazar olduğunu ve enerji sektöründe özellikle doğalgaz santrallerinin yoğun olarak kullanıldığını söyledi.

Ak, yaptırımların kalkmasının ardından İran’daki fırsatların tamamen ortaya çıkmaya başladığını aktararak, “Biz de buradaki fırsatları değerlendiriyoruz. Türkiye’de yerli ve yenilenebilir enerji alanının önemli oyuncularından biri olarak İran’da bu alanda hiç yatırım olmamasını önemli bir fırsat olarak değerlendiriyoruz. Paris İklim Anlaşması’nın sunduğu vizyon paralelinde İran’ın da, önümüzdeki dönemde 15-20 bin megavatlık bir yenilenebilir enerji yatırımı yapmayı düşündüğünü bilgisine sahibiz.” diye konuştu.

Zorlu Enerjinin Türkiye’de olduğu gibi İran’da da hem güneş hem de rüzgar enerjisinde yatırım fırsatlarını izlediğini vurgulayan Ak, “Şu an orada (İran) bir 100 megavatlık güneş projesi konuşuyoruz. Aynı zamanda rüzgarda da 50 megavatlık bir kapasite için fırsat kolluyoruz.” ifadelerini kullandı.

"Bölgedeki diğer ülkelerle elektrik ticareti mümkün"

Ak, İran’ın bölgesindeki en yatırım yapılabilir ülkelerden biri olduğunu ve buraya gerçekleştirilecek yatırımlarla bölgedeki diğer ülkelerin de enerji ihtiyacının karşılanabileceğini anlattı.

İran’ın da bu potansiyelinin farkında olduğunu ifade eden Ak, şöyle konuştu:

“İran’ın yaptırımlar kalktığı anda kendi ihtiyaçlarının çok daha üstünde yatırımlar yapıp, çevre ülkelere elektrik satma planı var. Biz de uluslararası bir enerji şirketi olarak, İran’da elektrik üretimi alanına girmeyi planlıyoruz. Bu gibi yatırımlarla Türkiye ve İran arasında elektrik ticaretinin de artabileceğini düşünüyoruz. Şu anda bunun önündeki en önemli engel, İran’daki iletim hatlarının bunu karşılayacak düzeyde olmaması. Bu alanda birtakım yatırımlar yapılması halinde, iki ülke arasındaki elektrik ticaretinin önemli bir gelişme gösterebileceğine inanıyoruz."

Doğalgazda bloklar halindeki ihaleler takipte

Ak, İran’ın sunduğu yenilenebilir enerjide dışındaki, doğalgaz santrallerindeki iş fırsatlarıyla Zorlu Enerji olarak ilgilendiklerini söyledi.

Komşudaki blok doğalgaz ihalelerine değinen Ak, "İranda doğalgazda da 500 veya bin megavatlık bloklar halinde ihaleler yapılıyor, bizim de bu ülkede söz konusu seviyede bir yatırımımız olabilir.” değerlendirmesinde bulundu.

"İsrailli bakanın ziyareti tarihi bir fırsat"

Ayrıca, Doğu Akdeniz gazının Türkiye üzerinden Avrupa’ya götürülmesi konusundaki son gelişmelere son gelişmelere değinen Sinan Ak, şunları kaydetti:

"Geçen hafta İsrail Enerji Bakanı’nın Türkiye’ye gelmesi ve iki ülke ilişkilerindeki normalleşme, Doğu Akdeniz gazının Türkiye üzerinden Avrupa’ya iletilmesini kolaylaştırabilecek bir fırsattır. Doğu Akdeniz gazı konusunda önemli bir adım atıldı, diyebiliriz. İsrail Enerji Bakanı ile olan görüşmeleri tarihi fırsat olarak değerlendiriyoruz. Yerel ortaklarımızla hayata geçirdiğimiz 3 doğalgaz santrali ile İsrail’de en önemli yabancı yatırımcılardan biriyiz. Bu pazardaki deneyimimizle Zorlu Grubunun Doğu Akdeniz doğalgaz projelerinde de önemli bir oyuncu olabileceğine inanıyoruz. Olabiliriz, olamayız önümüzdeki günler gösterir."

Zorlu Konyada güneş paneli üretmek istiyor

Ak, Zorlu Enerji’nin Türkiye’deki yatırımlarının da süreceği ve jeotermalde büyümeye devam edeceği bilgisini paylaştı.

Yenilenebilir enerjide Türkiyede özel projeleri hayata geçirmeye devam edeceklerini belirten Ak, "Öncelikli yatırım alanlarımızdan biri güneş enerjisi olacak. Zorlu Grubu olarak güneş enerjisinde yabancı bir ortakla panel fabrikası kurup Konya’da yatırım yapmak istiyoruz. Buna ek olarak, güneş enerjisinde farklı iş modelleri ile sadece Türkiye için değil, global anlamda da referans olabilecek projeleri hayata geçirmek istiyoruz." ifadelerini kullandı.

 

AA