Advertisement

Türkiye'nin ilk katılım bankası Albaraka Türk'ün genel müdürlüğü görevine Melikşah Utku getirildi.

Albaraka Türk'ten yapılan açıklamaya göre, bankanın üst yönetiminde bayrak değişimi yaşandı. Buna göre yaklaşık yedi yıldır genel müdürlük görevini sürdüren Fahrettin Yahşi, yerini Melikşah Utku'ya devretti.

Boğaziçi Üniversitesi Makine Mühendisliği Bölümünden 1990 yılında mezun olan Utku, 1990-1992 arasında London School of Economics'te, 1996-1998 yıllarında da Marmara Üniversitesinde iktisadi kalkınma üzerine yüksek lisans yaptı.

Albaraka Türk'te 2004 yılında genel müdür danışmanı olarak çalışmaya başlayan Utku, bankada sırasıyla baş ekonomistlik, yatırımcı ilişkileri müdürlüğü ve genel müdür yardımcılığı görevlerinde bulundu.

Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi İşletme Bölümünden mezun olan Yahşi ise 1987'de bankalar yeminli murakıbı olarak çalışmaya hayatına atıldı.

Daha sonra 1996-1998 yılları arasında Ege Bankta genel müdür yardımcısı olarak çalışan Yahşi, 1998'te Albaraka Türk'te genel müdür yardımcısı olarak göreve başladı.

Bankanın genel müdürlük koltuğuna ise 2009 yılında oturan Yahşi'nin, gelecek dönemde akademik çalışmalara ağırlık vereceği, aynı zamanda Albaraka Türk Yönetim Kurulu Üyesi olarak da görevine devam edeceği belirtildi.

AA