Advertisement

ABD hisseleri, yatırımcılar ABD başkanlık seçimlerini beklerken, Fed'in politika faizini değiştirmeme kararının ardından S&P 500 endeksinin son 5 yıl içerisindeki en uzun düşüşünü sürdürmesiyle birlikte geriledi.

Piyasa hassasiyeti üzerinde hakimiyet kurmaya başlayan 8 Kasım başkanlık seçimlerine ilişkin artan endişeler, Fed'in beklentilerle örtüşen faiz kararını gölgede bıraktı. Hisse senetleri ise karışık kar sonuçları ile petrol fiyatlarındaki düşüşün petrolü ayın en düşük seviyesine çekmesiyle mücadele ediyor.

S&P 500 Endeksi, New York saatiyle 16:00'da yüzde 0.5 düşerek 2,098.00'a geriledi ve yedi kez üst üste düşüşünü tamamladı. Gösterge endeks, 2,100 puanın altından kapanarak 7 Temmuz'dan bu yana ilk kez teknik olarak hassas seviyenin altına indi.  

JonesTrading Institutional Services LLC küresel piyasa stratejisti Yousef Abbasi, "Federal Açık Piyasa Komitesi kararları beklenilen şekilde gerçekleşti. Tek değişen şey, ayrı görüşte olan kişi sayısının üçten ikiye inmesiydi" dedi ve "Şu an gördüğümüz şey, belirsizlik ve seçimler öncesi harekete geçme motivasyonu eksikliğinin bir kombinasyonu. İnsanlar, bir köşede oturup beklemeyi tercih ediyor" diye konuştu.