Advertisement

İngiltere'de mahkeme, Brexit sürecinde 2 yıllık geri sayımın başlaması için meclis oylaması gerektiğine karar verdi.

Karar, İngiliz hükümetinin parlamentodan onay almadan ülkenin AB'den çıkış sürecini resmen başlatacak Lizbon Anlaşmasının 50. maddesini işletmemesi anlamına geliyor.

 

Perşembe günü açıklama yapan Yargıç John Thomas, "50. Maddenin başlatılması kaçınılmaz olarak iç hukuk düzeninde değişiklikler yapılmasına neden olacak" dedi. Thomas'ın açıklamaları, İngiltere Başbakanı Theresa May'in Mart ayı sonunda tek taraflı olarak Lizbon anlaşmasının 50. maddesini devreye sokma planına engel olmuş oldu.

Yargıç Lord Thomas kararı açıklarken, "Birleşik Krallık'ın AB'den çıkış sürecini başlatacak 50. maddeyle ilgili hükümetin tek başına karar verme yetkisi yoktur." dedi.

İngiltere Başbakanı Theresa May, AB ile resmi müzakere sürecinin başlaması için parlamentonun onayına ihtiyaç olmadığını belirtmişti. Hükümetin bu tutumu bir yatırımcı tarafından Londra'daki Yüksek Mahkeme'ye taşınmıştı.

İngiliz hükümetinden karara ilk tepki Uluslararası Ticaret Bakanı Liam Fox'dan geldi. Fox, parlamentoda yaptığı açıklamada kararın hayal kırıklığı yarattığını ifade etti.

Hükümetin kararı temyize götürmesi bekleniyor. İngiliz basını, Temyiz Mahkemesi kararı değiştirmezse İngiltere'nin resmen AB'den ayrılma sürecinin başlamasında parlamentodaki muhtemel tartışmalar nedeniyle gecikmeler olabileceğine dikkati çekiyor.

Londra'daki mahkemenin kararı, Kuzey İrlanda mahkemesinin Brexit sürecine engel teşkil eden 2 davayı reddetmesinin üzerinden henüz bir hafta geçmemişken geldi. İngiltere'de üst mahkeme 5-8 Aralık tarihlerinde bu karara ilişkin temyiz görüşmesi için tarih vermişti. Yatırımcılar, Başbakan May'in ticaret ve bankacılık gibi alanları korumaya almaktan ziyade göçmenlikle ilgili kontrol konularına öncelik verdiğine yönelik endişelerle mevzu bahis davaları izlemekteydi. 23 Haziran'daki referandum sterlinin yüzde 17 düşmesine neden olmuştu.

JP Morgan Asset Management'tan Stephanie Flanders Bloomberg Television röportajında, "Başbakan May'in elini biraz daha göstermesi gerektiği anlamına gelebilir" dedi. Flanders, kararın, "Sürecin biraz daha şeffaf yürütülmesi ve yurtiçinde biraz daha müzakere edilmesi" anlamına gelebileceğini belirtti. Flanders, "Sterlinin bu noktadan sonra yukarıda kalacağını ya da İngiltere'nin Avrupa Birliği'ni terketmeyeceğini varsayamam" dedi.

İngiltere Hükümeti Perşembe günü açıklanan Brexit ile ilgili mahkeme kararına itiraz edeceğini açıkladı.

Mahkeme kararının açıklanmasının ardından İngiliz sterlini yükseldi.

İngiltere Başbakanı ve Muhafazakar Parti Genel Başkanı Theresa May, geçen ay yaptığı açıklamada, Brexit sürecini resmen başlatacak Lizbon Anlaşması'nın 50. maddesinin 2017'nin mart ayı sonuna kadar işletileceğini duyurmuştu. İngiltere'nin bu adımı atmasıyla AB'den ayrılış anlaşmasının şartlarının belirlenmesi için iki yıllık süreç de başlamış olacak. Avrupalı yetkililer, 50. maddenin bir an önce işleme konulması çağrılarında bulunuyor.

23 Haziran'da yapılan AB referandumunda İngiltere, İskoçya, Kuzey İrlanda ve Galler'den oluşan Birleşik Krallık halkının yüzde 51,9'u AB'den çıkışa (Brexit) destek vermişti.