Advertisement

İran Atom Enerjisi Kurumu Sözcüsü Behruz Kemalvendi, ülkesinin Amerika Birleşik Devletleri (ABD) başkanlık seçimlerinden zaferle çıkan Cumhuriyetçi Parti'nin adayı Donald Trump döneminde yaşanacak her türlü gelişmeye hazır olduğunu belirtti.

İran'ın yarı resmi haber ajansı Tesnim'e konuşan Kemalvendi, Trump'un seçim kampanyasında İran ile imzalanan nükleer anlaşmayı feshedeceğine ilişkin söylemlerine işaret ederek, Tahran'ın anlaşmanın devamından yana olduğunu dile getirdi.

Kemalvendi, aksi bir durumda ise ülkesinin uzun vadeli planlara sahip olduğunu ifade ederek, "İran her türlü gelişmeye hazırlıklıdır." dedi.

Trump, seçim kampanyasında sık sık İran ile Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyinin 5 daimi üyesi ve Almanya arasında 14 Temmuz 2015'te imzalanan nükleer anlaşmayı eleştirmişti.

Başkan olması halinde nükleer anlaşmayı yırtıp atacağını öne süren Trump'a, zaman zaman anlaşmayı eleştiren ve ülkeye fayda sağlamadığını söyleyen İran dini lideri Ayetullah Ali Hamaney, "Onlar anlaşma metnini yırtarsa biz onu ateşe veririz." karşılığını vermişti.

AA