Advertisement

Endonezya Merkez Bankası, bu yılki altı faiz indiriminin ardından, Donald Trump'ın ABD başkanlık seçimlerindeki beklenmedik zaferinin finans piyasalarında yarattığı dalgalanmayı yatıştırmak amacıyla faiz değiştirmedi.

Başkan Agus Martowardojo ve kurulu, politika faizi olan yedi gün vadeli ters repo faizini, Bloomberg'in anketine katılan 21 ekonomistin üçü dışında tümünün tahminine paralel olarak değiştirmeyerek yüzde 4.75'te bıraktı.

Endonzeya Merkez Bankası'nın, bu yıl düşük enflasyon ortamında büyümeyi agresif bir şekilde desteklemesinin ardından mola vermesi için sebepleri var. Artan piyasa volatilitesi ve ABD'de faizin artırılacağı beklentileri, para birimi rupinin dolar karşısında geçen hafta yüzde 3.7 kadar değer kaybetmesine neden oldu ve merkez bankasının para birimine istikrar kazandırmak için müdahalede bulunabileceği beklentilerini artırdı.

Singapur'da DBS Group Holding Ltd. ekonomisti Gundy Cahyadi, "Endonezya Merkez Bankası daha hızlı bir büyümenin peşinde koşarken, var olan riskler konusunda gevşekliğe düşemez ve ABD seçimleri sonrası rupinin gösterdiği hareket bunun tam zamanında gelen bir uyarısı" dedi.