Advertisement

Başbakan Binali Yıldırım, "Rusya ile  ilişkileri Kasım 2015'in de ilerisine götürmek gibi bir hedefimiz var" açıklamasını yaptı.

Medvedev açıklamasında görüşmelerde büyük projelerin ele alındığını ifade ederken, en kısa zamanda Türk Akımı'na onay verileceğinin altını çizdi. Başbakan Yıldırım da açıklamasında Türkiye Rusya ilişkilerinin tarihine yakışır şekilde ekonomik açıdan ikili ilişkileri ileriye taşıyacak potansiyel ve irade mevcut olduğunu ifade etti. Yıldırım; 'İlişkileri Kasım 2015'in de ilerisine götürmek gibi bir hedefimiz var' dedi. 

Başbakan Binali Yıldırım, "Dışarda her ne kadar hava soğuksa da görüşmelerimiz gayet sıcak gerçekleşiyor. Ülkelerimiz arasında son 1 yılda zor günler geçirdik. Ama artık o günler geride kaldı. Geleceğe odaklanmalıyız. İlişkileri Kasım 2015'in de ilerisine götürmek gibi bir hedefimiz var. İlişkileri liderlerimiz Erdoğan ve Putin Ağustos ayında başlattılar. Kültürden, tarıma bütün alanlarda ilişkilerimizi etraflıca konuştuk" dedi.

Yıldırım, "Bakanlar karşılıklı görüşüp, aralarında yapacakları işleri konuştular. Türkiye Rusya ilişkilerinin tarihine yakışır şekilde, ekonomik açıdan ikili ilişkileri ileriye taşıyacak potansiyel ve irade mevcut. İki başbakan olarak bunun takipçisi olacağız. Özellikle enerji alanında, iki ülke tam olarak stratejik bir işbirliği içerisindedir" dedi.

Yıldırım, "Mavi akım, batı akımı ve Türk akımı konusunda bazı kararlar aldık. Akkuyu projesi bizim stratejik olarak gördüğümüz bir projedir. Bundan sonra proje biraz daha hızlandırılarak, en azından 2023'ten önce 1 fazın hayata geçirilmesidir" şeklinde konuştu.

Yıldırım, "Yaşanan 1 senelik süreçte, bazı alanlarda geriye düştük. Ticaret hacmimiz geriye düştü. Demek ki bundan sonra yapacak işimiz çok. Alınması gereken pratik kararların detaylarını konuştuk. Sadece ekonomik olarak değil, Rusya ile ilişkilerimizi kültürel anlamda ciddi ortak yanlarımız var" dedi.

Yıldırım,, "Bunları da gerekli düzeye ulaştırmayı hedefliyoruz. İki halkın dostluğu temelinde aşamayacağımız hiçbir engel yoktur diye düşünüyorum. Farklı seviylerde ortak paydaları tespit ederek çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Bu gelişmenin hem Türk halkı hem de Rus halkı için ciddi bir katkı sağlayacağını düşünüyorum" dedi.

Rusya Başbakanı Medvedev, "Aramızdaki sorunlara rağmen, bugün de çalışmalara devam ediyoruz ve sorunların üzerinden geliyoruz. En önemlisi ticaret mekanizmalarını yeniden başlatmak. Son sene ticaret hacmimiz azaldı ve malum siyasi nedenleri var" dedi

Medvedev, "Görüşmelerimiz esnasında büyük projeleri ele almış bulunuyoruz. Türk akımı gibi. Önemli bir gelişmeyi söylemek istiyorum. Kısa bir süre önce Türk parlamentosu, iki ülke arasındaki anlaşmayı onayladı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan da anlaşmayı onayladı. Biz de en kısa zamanda onay vereceğiz" dedi.

Medvedev, "Aynı zamanda Akkuyu Nükleer Santrali, Rus dizaynı üzerine kuruluyor. Projeye en kısa zamanda stratejik yatırım statüsü verilecek. Ortak çabalarımız sayesinde, ilişkilerimizdeki zor dönemi atlatıp bu ilişkiyi yeni bir temelde ilerletebileceğiz" şeklinde konuştu.