Advertisement

Konu hakkında bilgi sahibi iki kaynağın verdiği bilgiye göre, halihazırda yüzde 4 pay ile bankanın en büyük hissedarı olan İtalyan devleti özel yatırımcıların elindeki tahvilleri satın alıp hisseye çevirerek payını yüzde 40'a yükseltmeyi planlıyor.

Bu yıl yapılan stres testlerinde euro bölgesinin en zayıf bankası olduğu tespit edilen İtalya'nın üçüncü büyük bankası Monte dei Paschi di Siena'nın ay sonuna kadar 5 milyar euro bulması gerekiyor. Ancak Renzi'nin hafta sonunda anayasa referandumunu kaybettikten sonra istifa edeceğini açıklamasının ardından özel yatırımcılar bankaya bu parayı vermek istemiyorlar.

Kaynaklar İtalyan devletinin bankada yüzde 40 paya sahip olmasına imkan verecek kararnamenin bu hafta sonuna yetiştirilebileceğini belirtiyorlar.

Banka kurumsal yatırımcıların elindeki tahvilleri takas ederek 1 milyar euro ek kaynak yaratmayı hedeflerken, İtalyan hükümeti Hazine'den gelecek 2 milyar euro yardım sayesinde özel yatırımcıların kalan 2 milyar euro sermaye açığını finanse etmeye ikna olacağını düşünüyor.