Advertisement

Çin hisse senetleri, Salı günü açıklanan verilerin ekonominin istikrarını koruduğunu işaret etmesine karşın düştü. Yatırımcıların azalan likiditeye odaklanması Çin hisselerinin kayıplarında etkili oldu.

Şanghay Bileşik Endeksi, Pazartesi günü yüzde 2.5 gerilemesinin ardından, Salı günü seans arasında yüzde 0.7 ekside 3,132.14 puan oldu. Sanayi üretimi Kasım ayında bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 6.2 artarak analist beklentilerini karşıladı. Perakende satışlar verisi ise beklentilerin üzerinde gerçekleşti. Shenzhen Bileşik Endeksi, Pazartesi günkü yüzde 4.9 düşüşün ardından yüzde 0.4 geriledi.

Daha yüksek para piyasası faizine, kaldıraçlı hisse senedi alımlarını azaltacak düzenlemeci hamleler ilişkin endişeler ve ABD'nin yeni Başkanı Donald Trump'ın “Tek-Çin” politikasını sorgulaması bu hafta Çin'in finansal piyasalarını olumsuz etkiledi. Hisse senetleri, tahviller ve yuan da, bu hafta açıklanacak ABD faiz kararı öncersi baskı altında bulunuyor.

Hong Kong'da First Shangai Securities Ltd. stratejisti Linus Yip, “Veriler iyi geldi ama piyasa algısı dünkü srt düşüşün ardından temkinli duruşunu sürdürüyor” dedi.