Advertisement

(21:29'da güncellendi)

Küresel piyasalar, kararları yarın açıklanacak ABD Merkez Bankası (Fed) toplantısını bekliyor.

Uluslararası piyasalar, Fed'den beklenen faiz artırımının ekonominin güçlendiğini işaret etmesi spekülasyonuna bağlı olarak yükseldi.

Apple Inc., yeni rekoruna yönelerek büyük şirketler endeksinin kazançlarına en çok katkıda bulunan oldu. Gösterge, 8 Kasım seçimlerinden bu yana yüzde 8.5'lik bir artış sergilerken şu an son 50 günün ortalama fiyatının yüzde 7 üzerinden işlem görüyor.

Avrupa hisseleri, İtalya'nın en büyük bankası UniCredit SpA'nın sermaye artırma planlarıyla 11 ayın en yüksek seviyesine çıktı. Hazine tahvilleri, 10 yıl vadeli tahvil getirilerinin ikinci günde de yüzde 2.5'in altında seyretmesiyle denge buldu. Dolar, Fed'in açıklayacağı toplantı kararları öncesi büyük paralar karşısında fazla değişmedi. Petrol, 2015 Haziran'ından bu yana olan en yüksek seviyesinden kapandı.

ABD maliye politikasında genişlemeye gidilmesinin büyümeyi teşvik edeceği spekülasyonu, yatırımcıları hisse senedi piyasalarında işlem yapmaya götürüyor. Piyasalar Fed'in Çarşamba günü faiz artırmasını yüzde 100 olarak fiyatlarken, yatırımcılar 2017 yılının Haziran ayına kadar para politikasında tekrar sıkılaşmaya gidilmesine 3'te ikilik bir ihtimal veriyor.

S&P 500 Endeksi, New York saatiyle 12:19'da yüzde 0.7 yükselerek rekor zirvesinden kapanmaya yöneldi. 

Stoxx Europe 600 Endeksi, yüzde 1 yükselerek Ocak ayından bu yana olan en yüksek seviyesine çıktı.

Yen, dolar karşısında Pazartesi günü yüzde 0.3 değer kazanmasının ardından yüzde 0.1 değer kaybederek 115.10'a geldi.

Brent petrolü, yüzde 0.7 yükselerek varil başına 56.09 dolara ulaştı. 

(21:29'da güncellendi)