Advertisement

Odeabank Ekonomik Araştırmalar Direktörü Ali Kırali Bloomberg HT'nin Akıllı Para Programında Açıl Sezen'in sorularını yanıtladı.

Kırali, kurda yeni zirvelerin görülebileceğini ancak daha sonra geri çekilme olacağını öngördü.

Kırali, "Kurda muhtemelen yeni zirveler göreceğiz, bu da Merkez Bankası'nın daha fazla faiz müdahalesiyle sakinleşecek. Ama yıl sonunda içeride politik belirsizliğin azalmış olması, ABD'de Trump'ın ekonomi politikalarının daha da belli olmasından sonra yıl sonunda rahatlama olacaktır" diye konuştu.

"2017'Yİ 3.30'UN ALTINDA KAPATABİLİRİZ"

2017 beklentilerini de anlatan Kırali, "2017 yılını 3.30, belki biraz daha altında kapatabiliriz ama önce yeni zirveler bekliyorum. Daha sonra global anlamda da riskin düşmesiyle kurun aşağı gelmesini bekliyorum." yorumunu yaptı. 

Yarın Fed'den faiz artışı beklediğini belirten Kırali, Fed'in gelecek yıl 2 ya da 3 faiz artışı daha yapabileceğini öngördü.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın son faiz artışı kararının çok yerinde olduğunu belirten Kırali, "Merkez Bankası önemli bir adım attı. Ama bu demek değil ki burada bitti. Fed'den çarşamba günü ne karar çıkarsa çıksın; gelecek sene dolar global olarak yukarı çıkacağı için Merkez Bankası tekrar sıkışacak" değerlendirmesini yaptı.