Advertisement

Akfen Holding Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Akın, durmadıklarını ve yatırımlarına devam ettiklerini belirterek, "Akfen olarak 2017de 6 milyar lira yatırım yapacağız. 2017'nin sonunda hepsi bitmek üzere 6 milyar liralık yatırımımız var. Bunun 3 milyar lirası sağlıkta, 1,5 milyar lirası enerjide." dedi

Uluslararası Finans Kurumu'nun (IFC - International Finance Corporation) Türkiye ofisinin açılışının 30uncu yıldönümü vesilesiyle "Türkiye'de Özel Sektör: Sürdürülebilir Kalkınma" başlıklı panel düzenlendi.

Akın, panelde yaptığı konuşmada, IFC'nin Türkiye'nin zor günlerinde buraya geldiğini ve ülkeye destek verdiğini belirterek, Türkiye'nin buna ihtiyacı olduğunu söyledi.

Akın, Türkiyenin dibe vurmasıyla birlikte gayet iyi çıkış yakalayabildiğini ve kendisine yatırım yapanlara kaybettirmediğini vurgulayarak, Türkiyenin kalkınmaya ihtiyaç duyduğunu ve yüzünün Batıya dönük olduğunu, büyüme ve sosyal konularda Batının ulaştığı seviyeleri hedeflediğini anlattı.

Türkiyede referandum yapılsa yüzde 98 oranında ülkenin yüzünün Batıya dönük olması şeklinde karar çıkacağını ifade eden Akın, bu yüzden yüksek hedeflere sahip olduklarını bildirdi.

Akın, Batının ulaştığı ekonomik seviyeye ulaşmak istenildiğini, bu yüzden yatırımların, girişimcilerin ciddi önem arz ettiğini belirterek, "Siz IFC olarak bizim arkamızda durmanızın bu anlamda çok değeri var." dedi.

Türkiyenin Batı ve dünya ile entegre olması ve globalleşmesi amacında, o ülkelerin kriterlerine ulaşma konusunda sahip olması gereken şartların önemine dikkati çeken Akın, IFC ve Dünya Bankası gibi kuruluşların bu anlamdaki katkılarının önemine değindi.

- "Yenilenebilir enerjiye yatırım yapmayı ilke edindik"

Akın, IFC ile birçok ülkede ve alanda iş birliği yaptıklarını belirterek, IFC ile geçmişlerinin oldukça eskiye dayandığını bildirdi.

Hiçbir yere yatırmadıkları kadar öz kaynak yatırarak enerji sektörüne girdiklerini dile getiren Akın, son dönemde Türkiyede ve Avrupada yenilenebilir enerjiye yönelik artan yatırımlardan bahsetti.

Akın, yenilenebilir enerjiye geçişin sadece sosyal değil ekonomik anlamda da önemli olduğunu ifade ederek, Avrupada ve dünyada bu alana yapılan yatırımlar artarken kendilerinin de geri kalmaması gerektiğini, yenilenebilir enerjiye yatırım yapmayı ilke edindiklerini vurguladı.

Avrupanın yenilenebilir enerji konusunda 2020 yılına kadar ciddi program yaptığını belirterek, toplam enerji tüketiminin yüzde 20sinin bu alandan temin edilmesi, nihai enerji tüketiminin yüzde 20 azaltılması gibi hedefler konulduğunu bildirdi.

Akın, toplam tüketimin yüzde 20sinin yenilenebilir enerjiden elde edilmesi hedefinin çok büyük kapasite olduğunu ifade ederek, şunları kaydetti:

"2030a revize edilen programda ne görüyoruz? 1 trilyon euroluk bir yatırım. Yani AB, 2015e kadar yaptığı yatırımlara bakıyor ve diyor ki 2015te 2020 hedeflerini yakaladık. 10 tane ülke 2020 hedeflerini yakalıyor 2015te. O zaman revize ediyoruz 2030a. 2030 hedeflerini koyuyoruz ve o hedeflere varabilmek için de 1 trilyon euroluk bir yatırım hedefi koyuyoruz. 2015te yapılan harcamaya baktığınız zaman dünyadaki yatırımcı iştahının azalmasıyla birlikte 2011deki ayrımın yüzde 60 altında. Bundan endişeye kapılıyor ve yeni hedef koyuyor AB. Yeni yaptıkları programda AB toplam enerjinin yüzde 27sini 2030da yenilenebilir enerjiden üreteceğiz diyor."

Akın, bu hedefin gerçekleşmesi için 1 trilyon euroluk yatırım yapılacağını belirterek, bunun Türkiyeye olumlu yansımaları olacağını bildirdi.

- "(Yatırımda) Ciddi bürokratik engelle karşı karşıyayız"

Akın, şu anda Türkiyede eskiden olduğu kadar rüzgar ve güneş enerjisi kurmanın kolay olmadığını ifade ederek, şu değerlendirmelerde bulundu:

"Eskiden derken 5 yıl evvel. Belki de 3 ayda ya da 6 ayda yaptığımız rüzgar santrallerini ya da hidroelektrik santrallerini bugün 3 senede, 6 senede yapabilir miyiz bilmiyorum bugün başlasak. Bu kadar bürokratik bir engelle karşı karşıyayız. Bunun bir an evvel düzeltilmesi hakikaten çok önem arz ediyor. Yapısal reformaların içinde bu da olmalı. Çünkü biz hakikaten çok ciddi yatırım yapıyoruz. Hem altyapı hem de enerji konusunda. 2017 yılında 1,5 milyar liralık yatırım yapmaya başladık enerjide. Yatırıma 2016da başladık."

- "Yatırımlara başladık, durmak söz konusu değil"

Akın, kısa süre önce bir konuşmasında, dolar bu seviyedeyken yatırım yapalım mı?" sorusu üzerine, "Dolar bu seviyedeyken değil de bu oynaklıktayken yatırım yapmayın." dediğini anımsattı.

Gazetelerin, kendisinin "Yatırım yapmayın" dediğini yazdığını dile getiren Akın, sözlerini şöyle noktaladı:

"Orada bir yanlış anlaşılma var. Biz şu anda Akfen olarak 2017de 6 milyar lira yatırım yapacağız. Bunun 3 milyarı PPP hastaneleri. Hepsi 2017nin sonunda bitecek. 2017nin sonunda hepsi bitmek üzere 6 milyar liralık yatırımımız var. Bunun 3 milyar lirası sağlıkta, 1,5 milyar lirası enerjide, maden ve liman sektöründe. Yatırım yapmıyoruz diye bir şey asla söz konusu değil. Ama bu tip doların oynak olduğu zamanlarda, şu sıralarda biraz daha sakinleşmiş gözüküyor. Dolayısıyla biz zaten yatırımlarımıza başladık. Devam edeceğiz. Durmak diye bir şey söz konusu değil. Sayın Bakanım sizler de lütfen bizlerle paralel şekilde çalışıyorsunuz. Her türlü önümüzü açıyorsunuz ama sanki birazcık daha motivasyon gerekiyor diye düşünüyorum. Bunu karşılıklı birbirimize vereceğiz."

- "IFC ile sosyal ve ekonomik boyutlu proje hayata geçirdik"

Boyner Grup Yönetim Kurulu Üyesi Ümit Boyner, IFC ile hem ekonomik hem sosyal boyutu olan bir proje hayata geçirdiklerini belirterek, kadın girişimcilerin desteklenmesi amacıyla uygulanmaya başlanan "İyi İşler-Boyner Grup Tedarik Zinciri Kadın Girişimcileri Güçlendirme Programı" projesinden bahsetti.

Küresel ekonomik krizin yaşandığı 2008 yılından bugüne gelinen noktada eşitsizliğin arttığına değinen Boyner, "Eşitsizliğin arttığı bir dünyada kapsayıcı ve sürdürülebilir iş modellerinin ne kadar önemli olduğunu görüyoruz. Bu iş modellerini kendi iş yerlerimizde uygulamak ve iş ortaklarımızla paylaşmak bizim için önemli bir adımdı." dedi.

Boyner, grup olarak cinsiyet eşitsizliği konusunda epey yol aldıklarını kaydederek, sürdürülebilirlik konusunda da ciddi mesafe kat ettiklerini bildirdi.

Kadın girişimcilerin desteklenmesinin sosyal ve ekonomik açıdan çok önemli olduğunun altını çizen Boyner, bu konunun ülke ekonomisi için arz eden önemine değindi.

AA