Advertisement

Halep'in doğusundaki muhalif güçler ile Rusya öncülüğündeki rejim güçleri arasında ateşkes sağlandı.

Ateşkesle ilk etapta kuşatmadaki sivillerin güvenli şekilde tahliyesi öngörülüyor.

AA’nın Halep’in doğusundaki silahlı muhalif gruplardan aldığı bilgiye göre, Rusya ile öğleden sonra başlayan ve 19.00 sularında sonuçlanan görüşmelerde, kuşatma altındaki bölgede bulunanların güvenli şekilde tahliye edilmesi konusunda mutabakata varıldı.

İlk etapta siviller çıkacak

Mutabakata göre, ilk etapta bölgede sıkışan sivillerin Halep’in batısına çıkarılmasına öncelik verilecek. Bu amaçla bölgeye sivilleri taşıyacak otobüsler gönderildi.

Taraflar arasındaki uzlaşma, ikinci etapta, kent merkezinin doğusundaki silahlı muhaliflerin de güvenli şekilde tahliyelerini öngörüyor. Muhalif grupların büyük bölümünün kentten ayrılmayı kabul ettiği öğrenildi.

Yetkililer, mutabakatın, silahlı muhalif grupların bölgeden hafif silahlarıyla güvenli biçimde ayrılmasını da kapsadığını kaydetti.

AA’ya mutabakatla ilgili ilk açıklamayı yapan muhalif kaynaklar da silahlı muhalif grupların büyük bölümünün kentten ayrılmayı kabul ettiğini bildirmişti.

Ateşkese Türkiye arabuluculuk etti

Halep’in doğusunda muhalifler ile Rusya öncülüğündeki rejim güçleri arasında varılan ateşkes ve tahliye mutabakatına Türkiye arabuluculuk etti.

AA'ya bilgi veren Türk istihbarat yetkilileri, Halep'te rejim güçlerinin kuşatmasında sıkışan onbinlerce sivilin güvenli şekilde tahliyesi ve silahlı muhalif grupların ayrılabilmesi için taraflar arasında yoğun bir arabulucuk çalışması yürüterek sonuca ulaştıklarını açıkladı.

Siviller İdlib'e nakledilecek

Suriye'nin Halep kentinin doğusundaki silahlı muhalif gruplar ile Rusya öncülüğündeki rejim güçleri arasında ateşkes sağlanmasının ardından sivillerin İdlib'e nakli için hazırlıklar yapılıyor.

AA muhabirinin Türk güvenlik kaynakları ve sahadaki muhalif gruplardan aldığı bilgiye göre, kuşatmadaki sivillerin güvenli şekilde tahliyesini öngören mutabakat çerçevesinde, hasta ve yaralılara öncelik verilecek şekilde taşıma hazırlıkları devam ediyor.

Halep'in doğusundan çıkarılacak siviller ilk etapta, muhaliflerin kontrolünde bulunan güneybatıdaki İdlib iline nakledilecek.

Sivillerin burada kalıp kalmayacakları, Türkiye üzerinden Azez ve Halep'in kuzey kırsalına geçirilip geçirilmeyecekleri ise henüz değerlendiriliyor.

Nihai planının, Türk ve Rus yetkililerin yarın yapacağı görüşmelerin ardından netlik kazanması bekleniyor.

Kuşatma bölgesindeki AA muhabirlerinin bildirdiğine göre, ateşkesin sağlandığı 19.00 sularından bu yana rejim güçlerinin saldırıları durdu.

Otobüsler Halep'in doğusunda

Halep’in doğusundaki sivilleri güvenli şekilde tahliye edecek otobüsler bölgeye ulaştı.

Türkiye'nin arabulucuğu sayesinde gerçekleşen mutabakatın öncelikle sivillerin tahliyesini sağlayacağını belirten yetkililer, halkı Halep'in batısına taşıyacak otobüslerin bölgeye ulaştığını bildirdi.

AA