Advertisement

Esed rejimi ordusu ve İran komutasındaki Şii milisler, Halep'in doğusunda sağlanan ateşkesi ihlal ederek saldırıya geçti.

Reuters'ın haberine göre muhalif güçlerden yetkililer, rejim güçlerinin Halep'in doğusunda saldırıya devam ettiğini bildirdi.

Halen kent merkezinin doğusunda kuşatma altındaki bölgede bulunan AA muhabirinin bildirdiğine göre, rejim güçlerinin bulunduğu cephe hatlarından 10.30 sularında top ve havan atışları başladı.

Muhaliflerin kontrolündeki 6 kilometrekarelik yerleşim alanının farklı noktalarına, son 40 dakika içerisinde onlarca top ve havan mermisi düştü.

ÇAVUŞOĞLU: TACİZ ATIŞLARI OLUYOR, TAHLİYE TAM ANLAMIYLA GERÇEKLEŞEMEDİ

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu konuyla ilgili açıklamada bulundu:

"Görüşmeler yoğun bir şekilde devam ediyor. Dün itibarıyla bir anlayış ortaya çıkmıştı: Öncelikle sivillerin buradan çıkarılması ve ihtiyaçların karşılanması. Bu anlaşma çerçevesinde bazı adımlar atıldı. Rejim ve bazı ayrı gruplar buna engel olmaya çalışıyor. Burada Rusya var, İran'ın desteklediği güçler ve tabii ki rejim var. Böylesi insani konuda bile bizim hislerimiz; hiç kimse topu başkasına atmasın. Bu anlaşmanın uygulanması gerekiyor. Bundan 10 gün önce de buna benzer bir anlaşma sağlamıştık, vesile olmuştuk. Maalesef bu anlaşma da istediğimiz gibi uygulanmadı. Burada bir dram var vahşet var. Artık kimse kimseye suç atmasın, burada herkes sorumludur, vebali herkesindir."

"Biz ateşkesin sağlanması ve anlaşma çerçevesinde insanların buradan çıkarılması konusunda adımlar attık. Görüşmelerimizi devam ettiriyoruz. Lavrov'la ve İran Dışişleri Bakanı'yla bugün öğle civarında tekrar görüşeceğiz. Umarım herkes buna riayet eder."

"Engellemeler sebebiyle değişik yerlerden bazı taciz atışları oluyor. Tam anlamıyla tahliye gerçekleşemedi ama hazırlıklarımız tamam."

"Hem Türkiye içinde hem Halep'te hem de Suriye'nin kuzeyinde oluşabilecek kamplar konusunda ilgili kuruluşlarımız hazırlıklarını tamamladı."

RUSYA SAVUNMA BAKANLIĞINDAN AÇIKLAMA

Rusya Savunma Bakanlığı ise muhaliflerin şafak vaktinde çatışmalara devam ettiğini ancak rejimin saldırıları geri püskürttüğünü öne sürdü.

Reuters'ın Interfax'tan aktardığına göre Rusya Savunma Bakanlığı, Suriye rejimi ordusunun Halep'te muhaliflerin kontrolündeki bölgelerde direnişi bastırmak için operasyonlara devam ettiğini bildirdi.

HT