Advertisement

Çin'de ülkeden para çıkarılması ile ilgili kısıtlamaların en büyük zayiatı, Asya dolar cinsinden tahvil piyasası olabilir.

Standard Chartered Plc.'ye göre ülke içerisinde ve yurt dışı yapılan anlaşmalarda borçlanmaya ilişkin katı kurallara tabi olan Çin şirketleri satın almalarda söz konusu olan 200 milyar doları offshore tahvil piyasasında finanse etmekte daha da zorlanacaklar. Bu durum, halihazırda yükselen dolar nedeniyle risklerle karşı karşıya olan piyasa için arzın aşırı yükselmesi anlamına geliyor.

Aynı zamanda Çin'de yuandan değişik alanlara yönelen yatırımcıları giderek daha fazla hedefleyen dolar cinsinden tahviller de şirketler gbi yurt dışına taşınan paranın tabi olduğu kısıtlamalarla karşı karşıya.

Konuya ilişkin bilgi sahibi bir kaynağa göre hükümet, Çin şirketlerinin yurt dışında 10 milyar dolar ve üzerindeki yatırımlarının çoğunu yasakladı. Bununla birlikte fonları yurt dışına taşımakta giderek zorlaşıyor. Bu durum, China National Chemical Corp.'un Şubat'ta İsviçreli Syngenta AG'yi 43 milyar dolara satın almasıyla özetlenebilecek, Çin şirketlerinin daha önce eşi benzeri görülmemiş satın alma sürecine ilişkin soru işaretleri oluşturuyor.