Advertisement

Piyasaların gözü bugün saat 14.00'te açıklanacak Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın (TCMB) faiz kararına odaklandı. Yılın son Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısında Merkez Bankası'nın politika faizinde ve faiz koridorunun üst bandında artış yapması bekleniyor.

TAHMİNLER ARTIŞ YÖNÜNDE

AA Finans'ın gerçekleştirdiği ankete göre, ekonomistlerin çoğunluğu TCMBnin bir hafta vadeli repo ihale faiz oranında (politika faizi) ve marjinal fonlama oranında (faiz koridorunun üst bandı) artış bekliyor. Ankete katılan 22 ekonomistin 14ü yüzde 8 olan politika faizinde 25 ila 50 baz puan artış olacağını öngörürken, yüzde 8,50 olan faiz koridorunun üst bandında 25 ila 50 baz puan artış olacağını tahmin eden ekonomist sayısı 15 oldu

DOLARIN GÖZÜ BUGÜNKÜ TOPLANTIDA!

 Reuters'ın 18 kurumun katılımıyla gerçekleştirdiği anket de benzer bir sonuç ortaya koyuyor. Bu ankete göre politika faizinde 8 katılımcı 25 baz puan, 5 katılımcı 50 baz puan artırım beklerken, 5 katılımcı ise sabit tutulmasını bekliyor. Koridorun üst bandında ise 12 katılımcı 25 baz puan, üç katılımcı 50 baz puan artırım beklerken, üç katılımcı da sabit tutulacağını öngörüyor. Politika faizinde 50 baz puanın üzerinde artış bekleyen ekonomist bulunmuyor. Üst bantta en yüksek beklenti ise 75 baz puan ve üç ekonomiste ait.

GEÇTİĞİMİZ AY NE OLMUŞTU?

Merkez Bankası Kasım ayında döviz kuru hareketlerinin enflasyon görünümü üzerinde risk oluşturduğunu söyleyerek politika faizinde 50, faiz koridorunun üst bandında 25 baz puanlık artırıma gitmişti.

Banka, sadeleşme adımları kapsamında faiz koridorunun üst bandında art arda yedi ay süren 250 baz puanlık indirimlere başta TL'deki değer kaybı olmak üzere iç ve dış belirsizliklerin artmasıyla Ekim toplantısında ara vermişti.

DOLAR KARAR ÖNCESİ NE DURUMDA?

Dün akşam piyasa kapanış saatlerinde 3.50'nin hemen üzerinde işlem gören dolar 3.5370 TL'ye kadar yükseldi. Kur şu anda 3.5213 seviyelerinde.

HABERTÜRK