Advertisement

Çin, konuyla ilgili kaynakların aktardıkları bilgilere göre, ABD'nin yeni Başkanı seçilen Donald Trump'ın göreve gelmesinin ardından dünyanın iki büyük ekonomisi arasında ticaret savaşlarına yol açacak önlemler alması durumunda Çin'deki ABD şirketlerine yönelik incelemelerini artırabilir.

Konuyla ilgili kaynaklara göre, Çin'in değerlendirdiği seçenekler arasında çok bilinen ya da büyük oranda Çin faaliyeti bulunan ABD şirketlerine vergi ya da rekabet cezaları kesilebilir. Diğer olası önlemler arasında anti-dumping soruşturması başlatılması ve Çin devletinin ABD ürünleri alımını azaltması yer alıyor.

Çin'in bu hamlesi iki ülke arasındaki gerilimin şirketlere nasıl yayılabileceğinin bir göstergesi. Trump, Çin'i siyasi saldırılarının en sık hedefi haline getirdi ve Çin'de Komünist Parti'nin yayın organı Global Times'ın "demir perde" korumacılığını getireceğine inandığı bir ekip atadı.

Çin'in Trump'a herhangi bir karşılık vermesi riskli olabilir. Hong Kong'da Rabobank Group finansal piyasalar araştırma şefi Michael Every, aksi durumda Çin'in en büyük ticaret partnerine erişiminin zarar görebileceğini söylüyor.

Every, "Ticaret açığı olan bir ülke kendisiyle ticaret fazlası olan bir ülkeye misilleme yaptığında ticaret açığı olan ülke kazanır. Ticaret fazlası olan ülke kaybeder, her zaman" dedi.

ABD'nin Çin ile ticaret açığı Ekim'de 31.1 milyar dolara geriledi (bir önceki ay 32.5 milyar dolar). Ekim'de ABD'nin Çin'e ihracatı Aralık 2013'ten bu yana en güçlü seviyedeydi. Böylece 2016'nın ilk 10 ayında, ABD'nin Çin'e ticaret açığı 288.78 milyar dolara ulaştı.