TVRadyo

Çanakkale köprüsü ve otoyolları için Hyundai ve IHI gibi şirketler teklif verebilir

Çanakkale köprüsü ve otoyolları için Hyundai ve IHI gibi şirketler teklif verebilir

Türkiye Çanakkale Boğazı'nda yapılacak yeni inşaat projesi için aralarında Hyundai ve IHI'ın da bulunduğu birtakım şirket 5 milyar dolarlık teklifte bulunmaya hazırlanıyor

09 Ocak 2017 Pazartesi, 19:49 Güncelleme: 10 Ocak 2017 Salı, 08:20

Konu hakkında bilgi sahibi kaynaklara göre, Hyundai, Itochu ve birkaç Çinli inşaat firmasının da aralarında bulunduğu bazı şirketler,  Çanakkale Boğazı'nda otoyol şebekesi ve köprü inşaatına yönelik 5 milyar dolarlık kontrat için teklifte bulunmaya hazırlanıyor.

Detayların gizliliğinden dolayı isim vermek istemeyen kaynaklara göre göre, 26 Ocak'ta düzenlenecek ihalede en az 5 grubun rekabet edeceği öngörülüyor. Türkiye Ulaştırma Bakanlığı, İstanbul Boğazı'ndaki yoğun trafik probleminin önüne geçmek amacıyla Avrupa'ya geçiş için alternatif bir güzergah inşa etmek adına Ekim ayında teklif önerilerini değerlendirmişti.

Kaynaklardan ikisine göre, yapılacak ihalede Itochu, Japon şirketi IHI Corp. ve Türk şirketleri olan Nurol Holding AŞ ve Makyol İnşaat AŞ ile birlik oluşturacak. Üç kaynak, Hyundai, İtalyan şirketi Astaldi SpA, IC İçtaş İnşaat AŞ ve Kalyon İnşaat Turizm Sanayi ve Ticaret AŞ'nin ihaleye bir diğer grup olarak katılacağını belitti. İki kaynağa göre ise Çin firmaları Sichuan Road ve Bridge Co. da yerel ortaklarla ihaleye katılmayı planlıyor.

Kaynaklardan ikisinden alınan bilgiye göre, Cengiz İnşaat Sanayi ve Ticaret AŞ, Çin firması olan Road and Bridge International Co. veya CRBC ile birlikte Kolin İnşaat Turizm Sanayi ve Ticaret AŞ ile teklifte bulunabilecekken, SK Engineering & Construction Co. ve Daelim Industrial Co., Limak İnşaat Sanayi ve Ticaret AŞ ve Yapı Merkezi İnşaat Sanayi ve Ticaret AŞ ile birlikte katılım gösterecek.    

İhalenin koşullarına göre, gruplar ihaleye katılabilmek için 27 milyon dolar (100 milyon TL) taahhüt etmek durumunda.

Bloomberg News

ÖNE ÇIKAN HABERLER
PİYASA ÖZET
Son %
BIST 100 90.186 1,64
USD/TRY 6,0928 0,19
EUR/TRY 7,0278 0,63
EUR/USD 1,1533 0,44
FAİZ 24,53 -0,33
ALTIN/ONS 1.196,04 0,47
BRENT 72,31 0,14
Yukarı