Advertisement

(22:37'de güncellendi)

ABD hisseleri, Çin'de üretici fiyatlarının artmasına bağlı olarak metallerdeki sıçramayla rekor zirvelerine yöneldi. Dolar ve Hazine tahvilleri, Trump'ın politika tercihleri hakkında açıklamalarda bulunacağı basın konferansından bir gün önce piyasalarda varlık hareketlerinin durmasıyla fazla değişmedi. 

Dow Jones Endeksi, Wall Street Journal'ın Wal-Mart'ın çalışanlarını işten çıkaracağını açıklamasının ardından gerileyerek toptancı hisselerini aşağı çekti. Bloomberg Dolar Spot Endeksi yukarı yönde ilerlerken Hazine tahvilleri aşağı yönde hareket etti. Altın 5 haftanın en yüksek seviyesine yakın seyretti ve bakır ile demir, Çin üretici fiyat endeksinin gerçekleştirdiği sıçramayla güçlü bir yükseliş sergiledi. Petrol, New York'ta varil başına 52 doların altına indi. 

Finans piyasalarındaki coşku, Trump'ın Temmuz ayından bu yana ilk kez medyanın karşısına çıkacağı basın toplantısı yaklaşırken yerini "tedbir"e bıraktı. Sterlin, Brexit'in yaratacağı etkilere bağlı olarak sert düştü. Türk Lirası, ülke merkez bankasının faiz artırımına gitmeyeceği spekülasyonuna bağlı olarak rekor düşük seviyesinden gerilemeye devam ederek kayıplarını genişletti. 

Londra'da Think Markets U.K. Ltd baş piyasa analisti Naeem Aslam, "Traderlar yarın düzenlenecek basın toplantısı öncesinde temkinli bir tavır takınıyor" dedi ve "Riske girmek istemiyorlar ve bakır onlara bu güvenliği sağlıyor" diye konuştu. 

Hisse senetleri

*S&P 500 Endeksi, New York saatiyle 14:09'da yüzde 0.5'lik kayıplarını silerek fazla değişmedi. Dow Jones Endeksi yüzde 0.1 geriledi. 

*Stoxx Europe 600 Endeksi, FTSE 100 Endeksi'nin 2011'den bu yana en uzun yükselişini gerçekleştirmesiyle kazanç sağladı. 

Para Birimleri

*Bloomberg Dolar Spot Endeksi yüzde 0.1 yükseldi. Dolar, yen karşısında yüzde 0.2 değer kaybederek 115.85'e geldi. Euro dolar paritesi ise yüzde 0.1 gerileyerek 1.059'a indi. 

Emtia

*Batı Teksas Petrolü, OPEC üyeleri üretimi kısmaya hazırlanırken ABD'de petrol çıkarımının artmasıyla geçen seans gerçekleştirdiği yüzde 3.8'lik kayıplarının ardından yüzde 1.4 düşerek varil başına 51.26 dolara indi.

(22:37'de güncellendi)