Advertisement

JCR/Ökmen: Not konusunda aceleci olmayacağız

JCR/Ökmen: Not konusunda aceleci olmayacağız

Kredi derecelendirme kuruluşu JCR Başkanı Ökmen Türkiye'deki referandum ve yeni ABD yönetimiyle ilişkilerin içeriğini görmeden not değerlendirmesi yapmanın aceleci olacağını söyledi

18 Ocak 2017 Çarşamba, 11:06 Güncelleme: 18 Ocak 2017 Çarşamba, 11:11

Japon kredi derecelendirme kuruluşu Japan Credit Rating (JCR) Başkanı Orhan Ökmen, Bloomberg HT'de Yatırım Kulübü programında Açıl Sezen'in sorularını yanıtladı.

Ökmen TL'deki değer kaybının geçen yıl küresel koşullarla başladığını son artışların ise siyasi belirsizliklerden kaynaklandığını söyledi. Ökmen, "Dolar endeksi 2016 ortalarından beri sürekli arttı, gelişen ülke paralarının hemen hemen hepsi dolar karşısında değer kaybetti. TL'deki değer kaybını aslında küresel koşullar başlattı. Döviz piyasasının hacimsiz yapısı ve siyasi karışıklıklar değer kaybını daha da artırdı. Son 10 günde de MB'nin tepkilerindeki gecikmeler de önemli bir sebepti" diye konuştu.

"MERKEZ'İN ADIMLARININ ETKİSİ SINIRLI OLUR"

Merkez Bankası'nın dolardaki yükselişi önlemek için son attığı adımlara dair Ökmen, "MB swap olanaklarıyla, borçlanmayı geç likidite penceresine yönlendirmesiyle paranın maliyetinin yukarı çekmeye çalışıyor ama bunların etkisi son derece sınırlı olur. Döviz kısmında geçici rahatlama olsa da TL'de çok faydalı uygulama olacağını düşünmüyorum" değerlendirmesini yaptı.

TÜRKİYE EKONOMİSİNDEKİ RİSKLER 

Türkiye'nin kredi notuna dair değerlendirmesinde aceleci olmayacaklarını belirten Ökmen ekonomideki olumlu ve olumsuz gelişmelere dikkat çekti.

15 Temmuz darbe girişiminden sonra risklerin politik alanda yoğulaştığını, ekonominin adeta unutulduğunu belirten Ökmen "Türkiye'nin sosyo ekonomik yapısı, yatırım ortamı, reform isteği, demokrasi seviyesi gibi alanların tümünde bozulmalar var. Tüm bunlara bakınca ülkenin yapısal pozisyonu bozuldu. Ancak dış kırılganlıklar yüksek olsa da borç ödeme esnekliğini büyük ölçüde koruyor. Politik yapısı büyümede baskı kursa da dış şoklara karşı dayanma gücü etkilenmedi.
 
Türk bankacılık sisteminin refinansman sıkıntısı yok. Maliye kısmında bozulma yok. Türkiye'nin yatırım yapılabilir notunu koruyup korumama, tutunup tutunmama seviyesine geldiğini görüyoruz.

Ancak gündemdeki konular netleşmeden not aksiyonu alırsak aceleci davranmış oluruz. Referandumun neticesini görmeden, özellikle ABD'de yeni yönetimin Türkiye ile ilişkilerinin içeriğini görmeden not değişikliğine dair aksiyon almayı doğru bulmayız." yorumunu yaptı.  

Ökmen 27 Ocak'ta not değerlendirmesi yapacak Fitch'in de aceleci olmayacağını düşündüğünü sözlerine ekledi.ÖNE ÇIKAN HABERLER
PİYASA ÖZET
Son %
BIST 100 90.787 0,32
USD/TRY 5,9011 0,45
EUR/TRY 6,6346 -0,23
EUR/USD 1,1212 -0,59
FAİZ 22,67 0,22
ALTIN/ONS 1.341,70 -0,05
BRENT 62,01 1,14
© haberturk.com
Yukarı