Advertisement

Dolar/TL yarınki TCMB kararı öncesi dalgalı seyrediyor.

Geçen hafta Cuma günü 3.80-3.82 bandından işlem gören kur yeni haftaya düşüşle başladı, daha sonra yükselişe geçen kur saat 09:25 itibariyle %0.05 artışla 3.7699'dan işlem gördü. Doların yeni ABD Başkanı Donald Trump'ın konuşması sonrası küresel piyasalardaki düşüşü TL'nin ilk tepki olarak değer kazanmasında etkili oldu.  

Türk piyasaları için bu hafta önemli bir gündem var.

Yarın TCMB'nin para politikası toplantısı gerçekleşecek. Bankanın kurdaki sert dalgalanmalar sonrası faizlerde artış yapıp yapmayacağı izlenecek.

Goldman Sachs'a göre TCMB toplantısında tüm faizlerde 25'er baz puan artırıma gidilebilir. BloombergHT'nin 20 kurumla yaptığı ankete göre Merkez Bankası'nın bu hafta politika faizinde 50 baz puan, üst bantta 150 baz puan artış yapması bekleniyor. Gecelik likidite penceresi borç verme faiz oranında da artış bekleniyor. 27 Ocak'ta ise Fitch'in Türkiye'nin not değerlendirmesini açıklaması bekleniyor. Türkiye’nin 3 büyük kredi derecelendirme kuruluşu içinde "yatırım yapılabilir" nota sahip olduğu tek kurum Fitch. Olası bir not indiriminin, kısa vadede TL varlıkları baskılayacağına dikkat çekiliyor.