Advertisement

Yatırımcılar, gelişen piyasa hisse senedi ve tahvilleri alan exchange traded fonlara (ETF) geçtiğimiz hafta 1.5 milyar dolardan fazla giriş gerçekleştirdi. Gelişen piyasa ETF'lerine girişler, beş ayın zirvesine yükseldi.

ABD'de işlem gören, gelişen piyasa hisse senedi ve tahvillerine yatırım yapan ETF'lere girişler, 27 Ocak'Ta sona eren haftada 1.58 milyar dolar ile 19 Ağustos haftasından bu yana en yüksek seviyesinde gerçekleşti.

Geçtiğimiz hafta hisse senedi ETF'lerine giriş 1.31 milyar dolar olurken tahvil fonlarına girişler 275.2 milyon dolar oldu. MSCI Gelişen Piyasalar Endeksi yüzde 2.5 yükseldi.

Söz konusu dönemde gelişen piyasa ETF'lerinde görülen en büyük değişiklik Çin ve Hong Kong fonlarında oldu. Bu fonlardan bir önceki dönemde 46.3 milyon dolarlık çıkış olurken, geçtiğimiz hafta 301.2 milyon dolarlık giriş oldu. Bu miktarın 300.1 milyon doları hisse senedi fonlarına, 1.16 milyon doları ise tahvil fonlarına gerçekleşti.

Türkiye ETF'lerine 39 milyon dolarlık giriş olurken, bunun 26.8 milyon doları hisse senedi fonlarına, 12.3 milyon doları ise tahvil fonlarına oldu.